Stacja Świętno odzyskuje dawny blask

Członkowie naszego Towarzystwa angażują się w działania mające na celu zachowanie i ochronę przed degradacją infrastruktury „linii nowosolskiej”. W ramach tych działań ostatni weekend zimy i pierwsza wiosenna sobota upłynęły nam na pracach na dawnej stacji w Świętnie. Front robót skoncentrowany był na powierzchniach brukowanych, które przez dziesiątki lat nie czyszczone, pokryte były kilkucentymetrową warstwą trawy i mchów. Na skutek naszych działań odsłonięta została nawierzchnia peronu wraz z zejściem, plac przed pomieszczeniem dyżurnego ruchu oraz wejście na dworzec od strony wsi. Dodatkowo rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do remontu pomieszczenia poczekalni (rozbiórka zbędnej drewnianej konstrukcji będącej pozostałością centralki urządzeń łączności).

Jednocześnie, dzięki pomocy mieszkańców Świętna, prowadzona jest cały czas wycinka roślinności w pasie kolejowym. Zabiegi te przyczyniają się do poprawy widoczności na linii, co natomiast zmniejsza ryzyko wystąpienia kradzieży elementów torowiska.

Fragment linii nowosolskiej, na którym znajduje się Świętno, jest na razie odcięty od reszty szlaku w kierunku Wolsztyna, jednak staramy się ten odcinek również, w miarę możliwości, utrzymywać w nienagannym stanie.

Obserwując ostatnimi czasy sytuację związaną z drugą nieczynną linią kolejową wychodzącą z węzła wolsztyńskiego – w kierunku Sulechowa, możemy zdecydowanie stwierdzić, że nasz wieloletni wysiłek związany z opieką nad „naszą” linią przyniósł już wymierny efekt. Kto wie, czy pozostawiony bez gospodarza tor w kierunku Nowej Soli nie podzieliłby losu tej pierwszej linii?

Tagi: , , , , ,

1 komentarz

  1. Adam pisze:

    Czy jest szansa na pojawienie się, na jakimkolwiek odcinku tej linii, pociągów (np. w ramach oferty WOLTUR), czy też ubytki są zbyt duże?

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk