Parowozem do Nowej Soli

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza na kolejny przejazd historycznym pociągiem specjalnym prowadzonym trakcją parową. Tym razem celem naszej wycieczki będzie Nowa Sól.

Dlaczego właśnie Nowa Sól?

Od blisko dwóch lat trzonem działalności TPWP jest projekt „Kolej Doliny Odry” – z samorządami Wolsztyna i Nowej Soli staramy się stworzyć (na bazie linii kolejowej łączącej te dwa miasta) pierwszą w Polsce normalnotorową linię muzealną. Niestety dziś jeszcze nie można bezpośrednio dojechać z Wolsztyna do Nowej Soli. Trwają prace związane z rewitalizacją linii – udrażniany jest nieużywany od prawie 5 lat odcinek Wolsztyn – Konotop (tu mają miejsce turystyczne przejazdy drezynami ręcznymi). Czynione są starania o pozyskanie środków unijnych na remont infrastruktury. Więcej o projekcie „Kolej Doliny Odry” przeczytają Państwo w zakładce „Linia Wolsztyn – Nowa Sól”.

Pociąg specjalny

W ramach promocji projektu Kolej Doliny Odry Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowej Soli postanowiło w dniu 11 września 2010 roku (sobota) uruchomić pociąg specjalny relacji Wolsztyn (odj. 5:45) – Leszno (przyj. 7:10, odj. 8:10) – Głogów – Nowa Sól (przyj. 11:30, odj. 15:00) – Zielona Góra – Zbąszynek – Wolsztyn (przyj. 18:15). Skład zestawiony z czterech zabytkowych wagonów z lat 20-tyh XX wieku poprowadzi parowóz Pm36-2. Bilety w cenie 80 zł (przedpłata do 31 sierpnia) i 120 zł (w przypadku płatności po terminie) można rezerwować za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej www.tpwp.pl

Atrakcje

Oprócz niepowtarzalnego przeżycia jakim jest podróż zabytkowym pociągiem, jedną z atrakcji przejazdu będą tzw. fotostopy. Pociąg zatrzyma się w kilku najciekawszych miejscach na szlaku Włoszakowice – Leszno – Głogów umożliwiając Państwu wykonanie pamiątkowych zdjęć (nie będzie to jednak typowy pociąg fotostopowy z cyklu „Parowozem przez Wielkopolskę”). Tego dnia do Nowej Soli przyjedzie także pociąg specjalny z niemieckiego Cottbus prowadzony przez parowóz 35 1019-5. Obie lokomotywy wezną udział w pikniku kolejowym, który będzie miał miejsce między godziną 11:30 a 15:00. Oprócz możliwości sfotografowania dwóch zabytkowych składów, zwiedzenia budki maszynisty parowozu, będzie istniała możliwość przejażdżki drezynami ręcznymi i rowerami szynowymi. O godz. 11:45 w auli Liceum Ogólnokształcącego nastąpi otwarcie konferencji poświęconej turystyce kolejowej w regionie (wstęp wolny – serdecznie zapraszamy; pobierz program konferencji).

Dodatkowe informacje

Istnieje możliwość rezerwacji noclegów z 10 na 11 i 11 na 12 września. Noclegi rezerwować można drogą mailową – pociag@tpwp.pl

UWAGA!
W przypadku rezygnacji z udziału w imprezie zgłoszonej po 4 września nie zwracamy wniesionej wcześniej opłaty za bilety.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy – pociag@tpwp.pl lub telefoniczny – 724 615 710 (codziennie po godz. 18:00).

UWAGA!
Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zastrzega sobie prawo do odwołania pociągu w przypadku niewystarczającej liczby chętnych.

Tagi: , , ,

komentarzy 57

 1. GTA pisze:

  Na pewno nikt z Towarzystwa Przyjaciół Worków Plastikowych nie odpowie na to pytanie, bo na to nie ma wytłumaczenia. Sami nie zrobili fotek jadąc w pociągu, nie brali opłat za fotografowanie. Jedyną nasuwającą odpowiedzią jest chamstwo i chęć pokazania kto tu rządzi. Niestety.

 2. krzysiuMK pisze:

  A ja tak z innej beczki.
  Jest na najbliższy czas planowany jakiś pociąg specjalny(fotostopowy lub w styluFloty Wielkopolski)?.

 3. W najbliższym czasie nie. Ale kto wie, może w zimie znów coś będzie… Zobaczymy. A jak wszystko pójdzie dobrze, to na wiosnę kolejna edycja Parowozem Przez Wielkopolskę. Niestety sytuacja w Wolsztynie jest taka, że trudno jest coś zaplanować z większym wyprzedzeniem.

 4. Jan pisze:

  Żałośni jesteście przeciwnicy worków , klasyczne dzieci komunizmu którym sie należy tylko za to że istnieją. Później można oglądać ichnie „prace” za free po różnych galeriach spływające s……..od zachwytów jaki to autor zdolny „artysta” za czyjeś pieniądze , czyli jadących w pociągu. Opłata cirka 120 zeta od samochodu w którym jedzie 4-5 ” artystów” nijak ma sie do 120zeta od jednej osoby w pociągu. Więc dzieci komunizmu niech dalej pluja flegmą jaka to im krzywda się dzieje. Następnym razem poproszę o worki czerwone w zielone paski.

 5. GTA pisze:

  Organizator NIE MA PRAWA żądać opłaty za gonienie pociągu samochodem i fotografowanie. To tak samo jakby PR-y wprowadziły opłaty za fotografowanie wszystkich pociągów REGIO. Zakładanie worków na śmieci jest po prostu chamstwem.

 6. Owszem, nie ma prawa żądać opłaty, ale może o nią poprosić. Może też powiesić na parowozie „dekorację”. Czy to dobra polityka – można dyskutować, jednak pewne jest, że osoby postronne NIE MAJĄ PRAWA wymagać od organizatora zdjęcia takowej „dekoracji”. Mogą o to poprosić. Itd, itp, tego typu dyskusji było już w internecie dużo, więc myślę, że nie ma sensu tego kontynuować.

 7. GTA pisze:

  Nie ma sensu. Ale osobiście jak opłata byłaby dobrowolna (jak na imprezach GKD) zapłaciłbym żeby fotografować z czystym sumieniem. Jednak, gdy organizator „dekoruje” skład, odechciewa się płacić. Tyle w tym temacie.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk