Wakacyjny Jarmark w Parowozowni

W drugi weekend sierpnia 2007 roku w Wolsztynie odbył się II Jarmark Wolsztyński. Korzystając z tej okazji wraz z właścicielem parowozowni – spółką PKP CARGO S.A. – postanowiliśmy przygotować dla odwiedzających tego dnia „szopę” szereg atrakcji.

Mimo, iż impreza rozpoczynała się o godzinie 10:00 w parowozowni pojawiliśmy się już ponad godzinę wcześniej; trwały ostatnie przygotowania i poprawki. Tuż przed godziną 10:00 do „szopy” przybył należący do Grodziskiej Kolei Drezynowej Fiat 126p. Przerobiony na drezynę „Maluch” stanowił jedną z atrakcji jarmarku w parowozowni. Po szybkim demontażu kół samochodu i zastąpieniu ich zestawami kół kolejowych „Maluszek” został wkolejony na kanał oczystkowy i był gotowy do przewozu pierwszych pasażerów. W trakcie gdy grodziscy drezyniarze przygotowywali swój pojazd, my zajęliśmy się naszą „kiwajką” – ręczną drezyną inspekcyjną. Następnie w salce pouczeń drużyn parowozowych przystąpiliśmy do podłączania sprzętu audiowizyjnego; dzięki komputerowi i projektorowi na dużym ekranie mogliśmy wyświetlać filmy i prezentacje multimedialne o tematyce parowozowej. Tuż przed 10:00 wszystko było gotowe – rozpalona Ol49-23 stała na stanowisku nr 5, drezyny na kanale oczystkowym i na torze za zasiekiem węglowym, „salka kinowa” czekała na pierwszych widzów.

Pierwsi goście pojawili się punktualnie o godz. 10:00. Już przy wejściu na teren parowozowni byli oni witani przez członków TPWP, którzy wręczali im wykonaną specjalnie na tę okazję ulotkę z programem „Wakacyjnego Jarmarku w Parowozowni”. Pierwszym etapem odwiedzin „szopy” było zwiedzanie parowozowni z przewodnikiem. Do dyspozycji naszych gości byli dwaj członkowie TPWP, którzy kilkunasto osobowym grupkom turystów opowiadali o historii i dniu codziennym „szopy”. Podczas gdy fani motoryzacji odbywali przejażdżki Fiatem 126p, najmłodsi z wielkim zapałem „drezynowali” na torze za zasiekiem węglowym. Wszyscy jednak z równym zainteresowaniem zwiedzali budkę maszynisty Ol49-23. Każdy chciał zobaczyć jej rozgrzane palenisko oraz zagwizdać gwizdawką parową. Dla zainteresowanych dawną techniką kolejową w warsztacie parowozowni czekał pokaz wylewania panewek. Po obejrzeniu i skorzystaniu z wszystkich atrakcji nadchodził czas na odpoczynek w salce pouczeń drużyn. Wyświetlane tam filmy i prezentację multimedialne w prosty i przyswajalny sposób pozwalały zapoznać się np. z budową i eksploatacją sprężarki parowozowej, usuwaniem skutków śnieżyc i zawieji na kolei lub naprawą okresową parowozów w Gnieźnie.

Cieszymy się, że pierwsza tego typu impreza przyniosła spore zainteresowanie – parowozownię odwiedziło około 400 osób. Dzięki temu „Wakacyjny Jarmark w Parowozowni” wpisał się na stałe do kalendarza imprez wolsztyńskiej „szopy”.

Tagi: , , ,

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk