„Parowozem przez Wielkopolskę” – 2 maja 2010

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza wszystkich do udziału w przejeździe pociągiem specjalnym „Parowozem przez Wielkopolskę” w dniu 2 maja 2010 (niedziela), a więc dzień po paradzie parowozów.

Skład pociągu

Ty2 + 3F + 43A + 101A + 101A
Skład zestawiony z wagonów typu 43A i 101A (popularne „ryflaki„) i wagonu bagażowego 3F pociągnie parowóz serii Ty2 z parowozowni w Chabówce. Tego typu składy nie widziane od dawna w Wielkopolsce (ostatnie parowozy serii Ty2/42 z Wolsztyna odstawiono w 1999 i 2000, a „ryflaki” w 2002) były popularne w całej Polsce w latach 80-tych.

Trasa przejazdu

Planowana trasa obejmuje atrakcyjne krajobrazowo linie pojezierza sierakowskiego (w tym wiele odcinków o zawieszonym od lat ruchu pociągów osobowych): Wolsztyn – Zbąszynek – Międzyrzecz – Wierzbno – Międzychód – Sieraków Wlkp. – Międzychód – Łowyń – Międzychód – Wierzbno – Międzyrzecz – Zbąszynek – Wolsztyn. Niewątpliwym rarytasem jest możliwość wjazdu pociągu pasażerskiego na odcinki Międzychód – Sieraków oraz Międzychód – Łowyń, kluczowe z punktu widzenia hobbystów „zaliczających” linie kolejowe. Uprzedzając pytania, niestety ze względu na prowadzone prace torowe niemożliwy jest wjazd na odcinek Skwierzyna – Wierzbno. Dokładny rozkład jazdy będzie podany później, gdy zostanie zatwierdzony przez zarządcę infrastruktury. Przejazd (z fotostopami) będzie trwał około 12 h (wyjazd z Wolsztyna o godz. 6.15, Zbąszynek 7.15).

Cena biletów i rezerwacja miejsc

Bilety w cenie 160 zł (przedpłata do 20 kwietnia) i 200 zł (w pociągu, przed odjazdem) można zamawiać za pośrednictwem specjalnego formularza.  Tradycyjnie już zaoferujemy możliwość rezerwacji określonej liczby noclegów. Osoby zainteresowane noclegiem prosimy o kontakt pod numerem telefonu 724 615 710.

Uwaga!

W przypadku braku wystarczającej ilości chętnych lub przeszkód technicznych przejazd może zostać odwołany. O wszystkich nowych faktach będziemy informować za pośrednictwem strony internetowej.

Regulamin imprezy

 1. Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni
 2. Impreza adresowana jest przede wszystkim do miłośników kolei chcących odbyć podróż pociągiem retro oraz wykonujących zdjęcia i/lub filmy. Dla tych ostatnich na trasie przejazdu przewidziane są specjalne postoje połączone z cofnięciem i najazdem pociągu (tzw. fotostopy). Postoje te sygnalizowane będą gwizdawką parowozu (dwa następujące po sobie sygnały).
 3. Do uczestnictwa w imprezie uprawnia bilet zakupiony u Organizatora w przedpłacie do 20.04.2010 w cenie 160 zł, lub później w cenie 200 zł. Nie przewidziano żadnych ulg ani biletów odcinkowych.
 4. Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za osoby niepełnoletnie, które podróżują bez opiekuna.
 5. Podczas fotostopów opuszczanie i wsiadanie do pociągu powinno przebiegać możliwie najszybciej i bezpiecznie. Zabronione jest przechodzenie bezpośrednio przed lub za jadącym pociągiem, wyskakiwanie lub wskakiwanie do pociągu podczas jego ruchu, jak i przebywanie na stopniach wagonów lub na parowozie. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia ciała lub mienia uczestników powstałe podczas imprezy
 6. W czasie trwania fotostopu wszyscy chcący wykonać zdjęcia lub ujęcia filmowe udają się w miejsce wskazane przez Organizatora. Na osoby fotografujące lub filmujące z innych miejsc niż wskazane przez Organizatora pociąg nie będzie oczekiwał. Podczas trwania najazdu pociągu obowiązuje BEZWZGLĘDNY ZAKAZ wychylania się z okien wagonów oraz przebywania na pomostach, stopniach i innych zewnętrznych elementach taboru, a drzwi wagonów powinny być zamknięte.
 7. Zabronione jest utrudnianie filmowania oraz wykonywania zdjęć innym uczestnikom imprezy, w szczególności poprzez przebywanie w miejscach innych niż wskazane przez Organizatora oraz poprzez głośne zachowanie.
 8. Każdy uczestnik imprezy zobowiązany jest do stosowania się do poleceń Organizatora i przestrzegania niniejszego Regulaminu
 9. Na wniosek grupy uczestników Organizator może zdecydować o organizacji dodatkowego fotostopu, jeśli nie spowoduje to przekroczenia czasu przejazdu określonego w rozkładzie jazdy. Po liniach , którymi pojedziemy odbywa się normalny ruch planowy i nie możemy dopuścić do opóźnień innych pociągów. Należy o tym pamiętać szczególnie podczas fotostopów.
 10. Każdy uczestnik, który rażąco narusza niniejszy Regulamin, zachowuje się w sposób agresywny lub obraźliwy w stosunku do pozostałych uczestników lub organizatorów, uporczywie nie stosuje się do poleceń Organizatora lub w inny sposób utrudnia przebieg imprezy, może zostać usunięty z pociągu w dowolnym miejscu na jego trasie bez prawa do żądania zwrotu jakichkolwiek kosztów.
 11. Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zmiany składu pociągu ani rozkładu jazdy nie wynikające z jego winy.
 12. Udział w imprezie jest równoznaczny z przyjęciem do wiadomości i akceptacją niniejszego Regulaminu. Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Organizatora.

Więcej informacji

W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny (0 724 615 710, codziennie po 18.00) lub mailowy: pociag@tpwp.pl

Serdecznie zapraszamy!

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

komentarzy 20

 1. Paweł Winnicki pisze:

  Na szlaku Skwierzyna – Wierzbno nie są prowadzone żadne prace torowe i można spokojnie tędy przejechać. W dni robocze do Rokitna z kierunku Skwierzyny dociera pociąg towarowy z beczkami z gazem (ze Zbąszynka) i raz w tygodniu z Kostrzyna do Wierzbna po ropę naftową także w niedzielę 2.05 szlak nie będzie zajęty. Naprawdę warto zaliczyć ten odcinek! Pozdrawiam.

 2. Racja Pawle, teraz robót nie ma. Ale dostaliśmy info z PLK, że w dniach 26.04 – 10.05 mają coś robić i wtedy linia będzie zamknięta. Pech 🙁

 3. Dyspozytor pisze:

  This looks like a great trip and I have put up details on my blog here Tour Wielkopolska by Steam.

  Please note, however, that ‚Wielkopolska’ is translated into English as ‚Wielkopolska’ NOT ‚Greater Poland’ !

 4. UAZownik pisze:

  Czy po wpisaniu się na listę rezerwową wymagana jest obecność przy odjeździe, czy zostane powiadomiony, gdy zwolni się miejsce?

 5. UAZownik pisze:

  Jak wtedy dokonuje się płatności?

 6. TPWP pisze:

  Jeżeli osoba z listy rezerwowej wskakuje na podstawową, jest o tym od razu informowana (mailowo lub telefonicznie). Jeżeli jest jeszcze dużo czasu do imprezy – płatność należy dokonać przelewem, jeżeli czasu jest mało – można płacić na peronie. Proszę czekać na ewentualny kontakt, a jeżeli się uda – zastosować się do przekazanych bezpośrednio wskazówek.

 7. gaspar pisze:

  Witam 🙂

  Niestety rozkład jest ułożony tak, że żadnym środkiem transportu nie da się dojechać na imprezowy pociąg. No, może oprócz Rzepina i Gorzowa 😉 Może dałoby się coś z tym zrobić?…

  Pozdr.,
  gasp

 8. GTA pisze:

  Na pewno da się tam dojechać samochodem, rowerem, motorem, autobusem…

 9. gaspar pisze:

  autobusem? możliwe, jeśli dysponuje się własnym. Bo planowym nie. A jest chyba dość naturalne, że część gości na _imprezie kolejowej_ wolałaby móc dostać się nie-samochodem. taka tylko uwaga pod rozwagę…

 10. GTA pisze:

  Ewentualnie można wynająć autobus. Pociągiem nie wchodzi w grę, bo trzeba by opóźnić wyjazd o godzinę.

 11. cupik pisze:

  To może dobrym pomysłem, było by zebranie chętnych i zorganizowanie busa czy autobusu z Poznania? Myślę, że chętni by się znaleźli.

 12. GTA pisze:

  Wszystko w rękach organizatora.

 13. Piter pisze:

  Panowie szlachta. Organizator ustawia imprezę i to jest oferta. Jeśli oferta nie pasuje trudno. Niedługo to może limuzyn zażądacie, bo Wam godzina odjazdu zbyt wczesna. A jeśli chcecie zbierać chętnych na autobus to każdy może to zrobić na własną rękę a nie czekać na gotowe. Organizator niech się zajmie pociągiem, żeby nie było żadnej wtopy. PS.: Nie jestem wśród organizatorów.

 14. cupik pisze:

  Ja tylko kulturalnie zapytałem się czy takie coś wchodzi w grę a Ty wyjeżdżasz z takim czymś. Po prostu jedynie co wchodzi w grę to nocleg a z tym może być krucho to raz i niektórzy jak ja ma dłuuugi kawałek na taką imprezę. Po drugie sorki ale z drugiego końca Polski trudno takie coś załatwić. Po trzecie jeżeli nie będzie wyjścia trudno jakoś się zaradzi.

 15. Terkot pisze:

  Witam,
  Mając na uwadze możliwe problemy z dojazdem na tak wczesną godzinę chciałem się pochwalić, że mam dwa wolne miejsca w tzw. samochodzie 😉
  Wyjazd z Wrocławia spod CH Marino w niedzielę o 3:00 rano, powrót wieczorem.
  Jak ktoś ma ochotę to zapraszamy – można się dołożyć do paliwa, ale nie koniecznie.
  terkotpoczta.onet.pl

 16. Terkot pisze:

  Odnośnie postu powyżej – miejsca już „wyszły”

 17. left pisze:

  Wyjeżdżam z Lubonia ok. 4-4.30 rano, mam 3 miejsca w samochodzie.Mogę podjechać na Górczyn i stamtąd zabrać.
  a_left@poczta.onet.pl

 18. Krzysztof pisze:

  Witam,
  Dziś pisałem do Państwa mail (bez odp) z informacja, że mam potw rez i opłaconą składkę (20.04 na 160zł), ale niestety nie będe mógł uczestniczyć w imprezie.
  Proszę o informacje czy możliwe jest wzięcie osoby z listy rez. i zwrot dla mnie opłaty (w przeciwnym razie szukałbym indywidualnie chętnego na moje miejsce) ?
  Pozdraiwiam

 19. Przemo pisze:

  Witam,

  Jestem zainteresowany zakupieniem biletu, mój tel. 602 874 272.

  Pozdrawiam

 20. michał pisze:

  Witam,

  Czy jest już znany orientacyjny rozkład pociągu a jeśli nie to kiedy będzie ?.
  Wybieram się z Poznania do Sierakowa uwiecznić to wydarzenie i nie chciałbym spędzić kilkunastu godzin na czekaniu na Wasz pociąg.

  Pozdrawiam – Michał.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk