Pociąg specjalny „Vulcan”

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza wszystkich mieszkańców Szczecina na przejazd pociągiem specjalnym „Vulcan”, który uruchomiony zostanie w dniu 12 czerwca 2010 (sobota) podczas Dni Techniki Kolejowej w Szczecinie i w czasie imprezy plenerowej „Dni Morza – Sail Szczecin”. Pociąg zabierze pasażerów na przejażdżkę liniami kolejowymi wokół Szczecina.

„Vulcan” to historyczna nazwa związana ze Szczecinem i parowozami. Zakłady Vulcan założono w 1851 roku. Zajmowały się produkcją maszyn o wielkich gabarytach – zarówno parowozów, jak i okrętów, tak na potrzeby ówczesnego państwa pruskiego, jak również na eksport. Z linii produkcyjnej Vulcana zjeżdżały największe statki pasażerskie ówczesnego świata. Wciąż rozwijano konstrukcje parowozów – wąskotorowych i normalnotorowych. Ze względu na światowy kryzys, produkcji lokomotyw parowych zaprzestano w 1928 roku, a podczas II wojny światowej zbudowano ostatnie okręty (także podwodne). Na terenie stoczni Vulcan powstała Stocznia Szczecińska.

Do dziś w Polsce zachowało się kilka parowozów budowanych przez zakłady Vulcan – parowóz Oko1 z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz kilka parowozów wąskotorowych (tor szerokości 1000 mm), które służyły na kolejach pod Warszawą i na rozległej sieci kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego, rozciągającej się od Stargardu Szcz., aż po Koszalin.

Pociąg „Vulcan” obsłużony zostanie składem pociągu „Flota Wielkopolski”, który tego samego dnia przyjedzie z Poznania do Szczecina. Wagony typu 120A (seria Bp) barwy oliwkowej poprowadzi parowóz Pm36-2 („Piękna Helena”) z Parowozowni Wolsztyn.

Planowy odjazd pociągu o godzinie 13.15 ze stacji Szczecin Główny. Bilety na przejazd w cenie 10 zł od osoby sprzedawane będą wyłącznie przez obsługę pociągu przed odjazdem, od godziny 12.30.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do przejazdu pociągiem „Flota Wielkopolski” – REZERWACJA MIEJSC

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

komentarzy 9

 1. gaspar pisze:

  no ok, ale gdzie ten pociąg pojedzie? 🙂

 2. krzysiuMK pisze:

  No, ale chwileczkę, skoro Pm36-2 ma jechać z „Vulcan-em” to kiedy się zaprezentuje na nabrzeżu portowym z BR52? Coś mi tu nie gra, poza tym nie wiadomo ile czasu będzie objeżdżał jeśli by jechał z magiczną prędkością 20-40km/h!!!? W końcu nie wiem jak to wyjdzie…

 3. Doctor pisze:

  Wjazd na nabrzeże jest planowany po kursie „Vulcana”

 4. gaspar pisze:

  Ale _gdzie_ ten Vulcan pojedzie?

 5. Filip Bebenow pisze:

  „Vulcan” pojedzie wokół Szczecina, przez Dziewoklicz i Szczecin Port Centralny. Dokładny rozkład będzie znany po akceptacji przez PLK i zostanie wówczas podany do publicznej wiadomości.

 6. krzysiuMK pisze:

  Przepraszam że pod tym ale nie ma gdzie indziej to wkleić
  W tym roku Pirata co pociągnie?(Pm36-2?)Bo na stronie PR pisze że jedzie Czajnik+7 wagonów i co najśmieszniejsze bilety są darmowe 😀
  A co w tym roku będzie ciekawego? Wjazd na nabrzeże portowe!!!
  http://www.przewozyregionalne.pl/aktualnosci,s,0,346.html

 7. Filip Bebenow pisze:

  TPWP nie jest organizatorem pociągu „Pirat”, więc wiemy tyle samo co inni. Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić żadnych informacji na ten temat.

 8. michaux pisze:

  Czy wiecie coś o tym czemu Helena wczoraj dojechała do Poznania na haku SU45? I czy przyjazd Heleny do Szczecina jest aktualny…

 9. Doctor pisze:

  Chodziło o to, by nie robić w Pile kolejnego wodowania.
  Parowóz spisał się naprawdę nieźle, całą trasę pokonał bezawaryjnie.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk