Uwaga! Złodzieje!

Przy okazji ostatnich prac na linii wybraliśmy się w okolice mostu na Południowym Kanale Obry pomiędzy Świętnem a przystankiem Krzyż Rudno. Z informacji przekazanych przez jednego z sympatyków Towarzystwa wynikało, że na wspomnianym terenie w ostatnich dniach doszło do kradzieży. Na miejscu stwierdziliśmy brak ok. 8-metrowego kawałka szyny tuż przed mostem od strony Świętna oraz uszkodzone torowisko na odcinku kilkunastu metrów (przesunięta oś toru). Fakty przekazane przez naszego informatora oraz ślady pozostawione przez złodziei świadczą o użyciu do wyrwania szyny ciągnika rolniczego. Po przeciągnięciu łupu kilkadziesiąt-kilkaset metrów do niewielkiego zagajnika, szyna została przeładowana na inny pojazd i wywieziona w kierunku drogi wojewódzkiej i dalej prawdopodobnie w stronę Świętna. Do kradzieży doszło 20 lub 21 stycznia br. Dodatkowo odnotowaliśmy świeże ślady kradzieży podkładek, wymontowanych spod szyny na długości 25 m w odległości kilkuset metrów w kierunku Świętna. Niepokojące jest, że fala kradzieży, obserwowana od jakiegoś czasy na lubuskim odcinku linii, wdarła się do Wielkopolski. Już w ubiegłym roku zaczęły ginąć łubki (łączenia szyn) w okolicach Kębłowa i Świętna. Sprawą zajmuje się już policja. Poinformowaliśmy też o niej Starostę Wolsztyńskiego, który od kilku lat bezskutecznie zabiega o przejęcie linii na potrzeby ruchu turystycznego. Wszystkich, którzy mogą pomóc w wytypowaniu sprawców lub widzieli w okolicy podejrzane pojazdy, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wolsztynie.

Tagi: , , , , , , , ,

komentarze 4

 1. Mikosz pisze:

  No co za ludzie! Wstydu nie mają! O innych nie myślą! ZŁODZIEJE! Niech ich złapią i tą szyną w ten głupi łeb walną.

 2. Gość pisze:

  Mam nadzieję że decyzja w sprawie rewitalizacji linii Wolsztyn-Nowa Sól nadejdzie jak najszybciej. Mam nadzieję że gdy zostanie przywrócony planowy ruch na linii tego typu kradzieże się skończą.

  Mam prośbę żeby na Waszej stronie pojawiła się jakaś informacja, gdy tylko przyjdzie decyzja o dofinansowaniu rewitalizacji.

 3. B.Bollmann pisze:

  W dalszym ciągu trwają rozmowy ze stroną niemiecką, która obecnie szuka skutecznego rozwiązania na zabezpieczenie wkładu własnego. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w kwietniu.

 4. michal pisze:

  Najgorsze jest to, że w takim punkcie skupu złomu nikt nie przejmuje się skąd i jak…
  Czy taką szynę jest trudno rozpoznać?! Niestety taka rzeczywistość… 🙁
  Mam nadzieję, że decyzja w sprawie rewitalizacji linii napłynie szybciej niż złomiarze wywiozą kolejne metry toru…

  Swoją drogą oni muszą kraść te szyny w nocy- może jakaś zasadzka? Nie wiem, ale trzeba to powstrzymać zanim będzie za późno!

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk