Nowy tabor dla TPWP

P1010182 300x225 Nowy tabor dla TPWP

Załadunek lokomotywy w Sierakowie

Dnia 28 września 2010 Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni stało się właścicielem pierwszego w swojej historii taboru. Jest nim lokomotywa spalinowa Ls409Da – 481 wyprodukowana w Zaodrzańskich Zakładach Przemysłu Metalowego im. M. Nowotki w Zielonej Górze.

Lokomotywkę tą udało nam się nabyć dzięki wsparciu huty Warta Glass Group z Sierakowa, która sprzedała ją za symboliczną złotówkę. Zakład ten, podobnie jak i TPWP pragnie podtrzymywać w świetności zabytki techniki, jakim niewątpliwie jest ta „spalinówka”. Lokomotywy tego typu produkowane były głównie dla dużych zakładów przemysłowych, które wykorzystywały je przy obsłudze swoich bocznic. Ciekawostką jest, że stosowane w nich silniki wysokoprężne produkcji warszawskiej Woli napędzały również czołgi.

Sporą trudnością okazał się transport lokomotywy z Sierakowa do miejsca jej obecnego postoju w Powodowie. Udało się tego dokonać przy pomocy dźwigu z firmy Rouwdach i transportera w postaci samochodowej platformy niskopodwoziowej. Operacja załadunku na terenie huty, przy sporej pomocy jej pracowników przebiegła niezwykle sprawnie.

P1010191 300x225 Nowy tabor dla TPWP

Przesyłka gotowa do drogi

Po zabezpieczeniu ładunku konwój dźwigu i platformy ruszył do Powodowa. Dwugodzinna podróż wzbudzała spore zainteresowanie innych użytkowników drogi; taki ładunek transportuje się wszak wyjątkowo rzadko. Ponowne „wkolejenie” lokomotywy w miejscu przeznaczenia wymagało sporego zgrania obsługi, jednak po kilku próbach operacja zakończyła się sukcesem.

Obecnie priorytetowym celem jest zabezpieczenie lokomotywy przed zimą i zinwentaryzowanie jej stanu. Mamy nadzieję, że po niezbędnych przeglądach technicznych uda się już w przyszłym sezonie ruszyć nią w trasę. Lokomotywka ta będzie w przyszłości wykorzystywana jako pojazd pomocniczy na linii Wolsztyn – Nowa Sól – muzealnej linii kolejowej powstającej dzięki współpracy TPWP i starostw w Nowej Soli i Wolsztynie.

Tagi: , , , , , , , , , ,

1 komentarz

  1. Janek pisze:

    Gratulacje dla TPWP . Znaczy teraz jeszcze „tylko” restauracyjny , sypialny i imprezki będą jak złoto. Podejrzewam że w super klimacie gdzieś na „grzybach”w Rudnie.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk