Impreza – pożegnanie parowozów serii Px48 w Wielkopolsce

4372 300x225 Impreza  pożegnanie parowozów serii Px48 w WielkopolsceW dniu 27 października 2013 r. (niedziela) zapraszamy na kolejną imprezę adresowaną do miłośników starej kolei. Tym razem mamy zamiar zorganizować (pierwszy raz w historii Towarzystwa) ogólnodostępny pociąg specjalny z fotostopami na torach o rozstawie węższym niż 1435 mm. Okazją jest dobiegający w tym roku końca termin rewizji wewnętrznej ostatnich w Wielkopolsce czynnych parowozów wąskotorowych serii Px48 – równie zasłużonej w powojennej historii polskich kolei wąskotorowych jak seria Ol49 w ruchu lokalnym na normalnych torach (nawiasem mówiąc – również odchodząca na naszych oczach do historii…). Zamyka się tym samym pewna karta w historii dwóch najdłużej i nieprzerwanie działających kolejek wąskotorowych w Polsce, które jak żadne inne kojarzą się z parowozami serii Px48 (w całkiem nieodległych czasach w Gnieźnie zobaczyć można było nawet trzy czynne maszyny tego typu jednocześnie, w Środzie Wlkp. z kolei, pomijając epizod z wykorzystaniem wagonu motorowego MBxd2 u samego schyłku eksploatacji przez PKP, przez całe dziesięciolecia spotkać można było wyłącznie składy prowadzone przez parowozy serii Px48).

Nasze wąskotorowe pociągi poprowadzą: Px48-1919 w Gnieźnie i Px48-1756 w Środzie Wielkopolskiej (co najmniej jednego z nich nie zobaczymy już w ruchu w kolejnym sezonie!). Dodatkową atrakcją imprezy będzie zabytkowy autobus Jelcz 043 B 50562 (popularny „ogórek” w wersji PKS), pochodzący ze zbiorów Muzeum Komunikacji w Paterku, który przewiezie uczestników z kolejki gnieźnieńskiej do Środy Wielkopolskiej oraz weźmie udział w fotostopach na obu wąskotorowych liniach. Oprócz tego na trasie przejazdu na pasażerów czekać będą dodatkowe atrakcje, znane z innych imprez TPWP.

P190413 14.110003 300x225 Impreza  pożegnanie parowozów serii Px48 w WielkopolsceMimo bogatego i niezwykle atrakcyjnego programu, tzn. przejazd dwoma różnymi kolejkami z dwoma zabytkowymi składami (w Gnieźnie Px48-1919 ze składem mieszanym: brankard + 3Aw + co najmniej dwa wagony towarowe, w Środzie Wlkp. Px48-1756 z charakterystycznym dla średzkiej kolejki składem osobowym: brankard + 1Aw + 1Aw + 3Aw), dodatkowej atrakcji w postaci „ogórka” (zarówno jako środka transportu, jak i klimatycznego obiektu fotograficznego), biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę uczestników (z uwagi na pojemność gnieźnieńskiego składu oraz autobusu), udało się osiągnąć atrakcyjną cenę. Składka na uruchomienie pociągów wynosić będzie 190 zł w przedpłacie do 4 października 2013 r. (piątek) i 230 zł po tym terminie. Rozpoczęcie imprezy tj. odjazd pociągu relacji Gniezno-Ostrowo planujemy na stacji Gniezno Wąsk. o godzinie 7:30 (po przyjeździe pociągu TLK Bałtyk z Poznania), zakończenie na stacji Środa Miasto około godziny 16:30.

Z uwagi na duże zainteresowanie poprzednimi edycjami naszych imprez, również i tym razem informujemy o dokładnym terminie uruchomienia zapisów (aby wszystkim chętnym dać równe szanse). Formularz służący do rejestracji zostanie uruchomiony na naszej stronie internetowej (tpwp.pl) w dniu 16 września2013 r. (poniedziałek) o godzinie 20:00.

Tagi: , , , ,

komentarzy 10

 1. hasler pisze:

  Super, piękna sprawa. Zapowiada się gorąca jesień więc do zobaczenia 🙂

 2. Mateusz pisze:

  Pożegnanie średzkiego peiksa będzie na wiosnę przyszłego roku 😉

 3. posener pisze:

  Patrząc na godzinę zakończenia imprezy zakładam, że na Gnieźnieńskiej KD pociąg jedzie tylko do Witkowa i dalej uczestnicy jadą do Środy „ogórkiem”? czy będą także fotostopy w drodze powrotnej do Gniezna? Podobne pytanie odnośnie Środy – czy jedziemy o obie strony?

 4. Krzychu pisze:

  Nie ma żadnych szans na rewizję?

 5. Tomasz Drzewiecki pisze:

  @posener: Pociąg na gnieźnieńskiej kolejce przemierzy trasę z Gniezna do Ostrowa. W Ostrowie pasażerowie pociągu przesiądą się do Ogórka, który zawiezie ich do Środy, gdzie odbędzie się druga część imprezy.

 6. Daro pisze:

  Czyli raptem jakieś 30 km z Gniezna do Ostrowa + 15 km ze Środy do Zaniemyśla (razy 2)?

 7. Wiesław pisze:

  Uszanowanie
  Czy wiadomo jak jest planowany powrót ze Środy do Gniezna ?.

 8. Andrzej T. pisze:

  W sprawie powrotu ze Środy do Gniezna będziemy się kontaktować mailowo – jeżeli będzie więcej chętnych na transport na tej trasie, to myślę, że za zrzutkę na paliwo przetrzymamy jeszcze ogórka i go do tego celu wykorzystamy:-) A jeżeli nie będzie zbytniego zainteresowania – zawsze zostaje pociąg, który w tych godzinach można jeszcze bez problemu złapać.

 9. posener pisze:

  No ja byłbym też chętny na powrót do Gniezna, bo lepiej wrócić po swój samochód….

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk