Innowacje

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni było pionierem wielu działań. Jako pierwsza organizacja społeczna w Polsce zorganizowaliśmy pośpieszny, dalekobieżny pociąg turystyczny z parowozem. Do tej pory pozostawało to domeną wielkich spółek kolejowych (PKP PR, PKP IC). Będąc samemu klientami turystyki kolejowej zareagowaliśmy na brak interesujących nas imprez na rynku. Idąc tym tropem przywróciliśmy tradycję uruchamiania pociągów specjalnych z wolsztyńskimi parowozami w zachodniej Polsce. Pierwszy pociąg – do Jarocina i Krotoszyna – okazał się sukcesem. Później odwiedzaliśmy m.in. Świątki, Międzychód, Sieraków i Łowyń, Nową Sól i Sieniawę Lubuską. Tę ostatnią imprezę musieliśmy powtórzyć, ze względu na duże zainteresowanie miłośników kolei z Polski, Anglii i Niemiec!

Jako pierwsi wprowadziliśmy wysokiej jakości nowoczesną, internetową obsługę podróżnych – miejsca w naszych pociągach można rezerwować przez Internet za pomocą przyjaznego i wygodnego w użyciu formularza, który w przypadku pociągu „Flota Wielkopolski” został rozszerzony o interaktywny schemat wagonów pociągu umożliwiający wygodny wybór rezerwowanych miejsc. Znacznie ułatwia to nie tylko pracę organizatora imprezy, ale też usprawnia proces rezerwacji z punktu widzenia pasażera.

Podjęliśmy się i zrealizowaliśmy projekty związane z przywracaniem właściwego malowania taboru kursującego w pociągach z parowozami. Akcja „Kolej z dawnych lat atrakcją Wielkopolski” zakończyła się sukcesem. Znów możemy cieszyć się widokiem oliwkowych składów ciągniętych przez parowóz.

Za naszą sprawą, po raz pierwszy w historii zabytkowy wagon przejechał granicę między Niemcami a Polską z zachodu na wschód. Jesteśmy właścicielem dwóch wagonów towarowych (XIX/XX w.) zakupionych w Zittau. Staną się one podstawą kolekcji zabytkowego taboru, gromadzonego na potrzeby ponownego uruchomienia linii kolejowej Wolsztyn – Nowa Sól („Kolej Doliny Odry”). Będzie to pierwsza w Polsce linia normalnotorowej kolei muzealnej. Projekt realizujemy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nowej Soli i Starostwem Powiatowym w Wolsztynie.

Chcesz nas lepiej poznać? Poczytaj:

© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk