Parowozem przez Małopolskę 2015

OKz32 300x225 Parowozem przez Małopolskę 2015

Kiedy w ubiegłym roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję „Parowozem przez Małopolskę”, przemierzając w jej ramach jeden z najbardziej malowniczych kolejowych szlaków w Polsce – linię kolejową nr 104, wielu pasażerów tuż po zakończeniu imprezy zasugerowało, aby jeszcze raz przejechać tę jakże urokliwą trasę w terminie jesiennym, kiedy na drzewach królują różnokolorowe liście, czyniąc mijane krajobrazy jeszcze piękniejszymi.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, po ponad roku mamy zaszczyt zaprosić Was na jesienny przejazd na trasie Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka. Imprezę zaplanowaną na 10 października 2015 roku (sobotę) planujemy rozpocząć około godziny 6:00 na stacji w Chabówce i zakończyć tamże około godziny 19:30.

W programie, oprócz tradycyjnie licznych fotostopów, pojawi się również niezwykle efektowny element znany uczestnikom grudniowego przejazdu z Wolsztyna do Sieniawy Lubuskiej z 2009 roku („Pożegnanie parowozu Tr5-65”), a mianowicie nocne fotostopy ze sztucznym oświetleniem.

Kolejnym ważnym elementem planowanej imprezy, do którego zawsze przywiązujemy wagę, jest skład pociągu. Tym razem stanowić go będzie parowóz OKz32-2, który tym samym zadebiutuje na czele pociągu TPWP. „Okazetka” poprowadzi ciekawy wachlarz wagonów czteroosiowych: bagażowy Dhixt (typu 3F) znany uczestnikom „Parowozem przez Wielkopolskę 2010” do Sierakowa Wlkp. i Łowynia oraz dwa tzw. „ryflaki” Bhixt (typu 101A) przedzielone wagonem serii Bhuxz – polskiej produkcji z 1939 roku Zakładów Lilpopa. Będzie zatem okazja zobaczyć przywrócony w 2014 roku do ruchu po kilku latach przerwy typowy górski parowóz aż z czterema czteroosiowymi wagonami. Podkreślić należy, że takie właśnie zestawienie – choć w pełni historyczne – jest obecnie bardzo rzadko spotykane (z reguły składy uruchamianych pociągów zestawiane są z dwuosiowych wagonów wyposażonych w drewniane ławki).

Składka na uruchomienie pociągu wynosić będzie:

 • 190 zł za osobę – przy wpłacie do 15 września 2015 roku
 • 220 zł za osobę – przy wpłacie po 15 września 2015 roku

Dla najbardziej niecierpliwych przygotowaliśmy ofertę specjalną. Rezerwując miejsca i wpłacając składkę do 6 lipca 2015 roku, wynosić ona będzie jedynie 160 zł od osoby.

Podane terminy są nieprzekraczalne (decyduje data zaksięgowania wpłaty na naszym koncie). Nie przewidujemy żadnych ulg ani biletów odcinkowych.

Zwroty wpłaconych kwot będą realizowane tylko w przypadku odwołania imprezy.

Wzorem ubiegłego roku dysponujemy również pulą miejsc noclegowych w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Osoby zainteresowane noclegami (wyłącznie na obie doby tj. 9/10 i 10/11 października) będą mogły ten fakt zgłosić przy okazji rezerwacji miejsc na imprezę. Do składki na uruchomienie pociągu zostanie wtedy (po konsultacji mailowej z zamawiającym) doliczona kwota w wysokości od 60 do 100 zł od osoby (w zależności od standardu pokoju), obejmująca obie doby zakwaterowania. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc noclegowych decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Rezerwacji na przejazd „Parowozem przez Małopolskę 2015” (i ewentualnych noclegów) będzie można dokonać tradycyjnie za pomocą interaktywnego formularza, który zostanie uruchomiony na naszej stronie internetowej w dniu 1 lipca 2015 roku (środa) o godzinie 20:00.

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (pociag@tpwp.pl) lub telefoniczny (693 700 320 – codziennie po godzinie 20:00).

Jednocześnie informujemy, że impreza może zostać odwołana w przypadku braku wystarczającej liczby chętnych lub z innych niezależnych od organizatora przyczyn.

Tagi: , , , , , , , ,

komentarzy 37

 1. Ty42 pisze:

  Czy jest możliwość poczekania przez Wasz pociąg te kilka minut na pociąg TLK z Warszawy, który przyjeżdża wg rozkładu o 6:03?

 2. Andrzej Tomaszewski pisze:

  @Ty42: takie jest założenie (no chyba, że diametralnie zmieni się rozkład do tego czasu).

 3. Ty42 pisze:

  Dziękuję za odpowiedź 🙂

 4. Mike pisze:

  Jaką liczb osób przewidujecie w pociągu?

 5. Tomasz Drzewiecki pisze:

  Fakt, iż w składzie pociągu znajdować się będą trzy wagony (ponad 200 miejsc) nie oznacza, że będą one w 100% zajęte. Liczba pasażerów będzie taka, by z jednej strony zapewnić płynność finansową imprezy, z drugiej – komfortowe warunki fotografowania pociągu w czasie najazdów.

 6. kjk pisze:

  Byłem w ubiegłym roku i wybieram się teraz. Trasa ciekawa, a parowóz unikalny. Jestem jednak ciekaw, czy którykolwiek z parowozów OKz32 w okresie regularnej służby choć raz prowadził pociąg na trasie Chabówka – Nowy Sącz. Jeśli tak, kiedy to było?

 7. Michał pisze:

  Czy dużo miejsc pozostało do zamknięcia listy? Pytam ponieważ jestem zapisanym i zastanawiam się czy impreza dojdzie do skutku.

 8. Tomasz Drzewiecki pisze:

  Dopóki nie wpłyną wszystkie składki na uruchomienie pociągu, nie można z całą pewnością powiedzieć czy impreza dojdzie do skutku czy nie (zwłaszcza, że pozostało do niej blisko 2,5 miesiąca). Wszystko jest jednak na dobrej drodze :).

 9. wlkp pisze:

  A kiedy Parowozem przez Wielkopolskę??!!

 10. Andrzej Tomaszewski pisze:

  @wlkp: Czekamy na propozycje tras i składów.

 11. Gniezno Winiary – Kłecko – Kiszkowo – Stawiany – Rejowiec – Sława -Wągrowiec – Rogoźno – Ryczywół – Goraj – Czarnków. Propozycja druga: z Gniezna na Nakło i dalej w Bory Tucholskie. Może jakoś to połączyć razem ? Szczególnie ciekawy odcinek do Czarnkowa, ale musi być zielono. Wystarczyłby nawet kociołek.

 12. Pawel pisze:

  @Wojciech Wielki – co Ty za cuda wymyślasz???

  Módlmy się o powrót Pt47-65, wtedy Petucha + oliwki z Krzyża i dwudniowa impr.:
  1. Wolsztyn – Zbąszynek- Gorzów (na biegu). Gorzów – Krzyż – Kostrzyn.(z fotostopami)
  2 Kostrzyn – Gorzów – Wolsztyn .(z fotostopami)
  Za taką imprezę z dobrymi fotostopami i co ważne najazdami spora grupa ludzi będzie skłonna zapłacić grubą kasę!

 13. Michał pisze:

  @Wojciech-Wielki
  „Ryczywół – Goraj – Czarnków.”
  Oliwkowa SM42-523 + oliwkowe wagony mogą być? Jeśli tak to w ubiegłą niedzielę taki skład przemierzył ten odcinek i było bardzo zielono jak sobie zażyczyłeś.

 14. Nie chciałem się chwalić, ale właśnie jechałem w niedzielę tym zestawem i to po raz kolejny. Poprzednio w marcu (była zmiana lokomotywy na Su-42 na Su 115) i wagony piętrowe.
  Jeśli będą fotostopy, to z pewnością pojadę po raz trzeci. Polecam wszystkim.

 15. […] Natomiast swoją imprezę na trasie Chabówka – Nowy Sącz na jesień zaplanowało Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Przejazd pod hasłem „Parowozem przez Małopolskę” ma się odbyć w dniu 10 października. Tym razem skład prowadzony będzie parowozem OKz32 – 2. Szczegóły dotyczące tej imprezy dostępne są tutaj. […]

 16. Przemo Z pisze:

  TLK KARPATY po zmianie rozkładu jazdy mają przyjazd o 6:53. Raczej marne szanse na skomunikowanie z poc. imprezowym ?

 17. Ty42 pisze:

  Przemo Z : baardzo dobre pytanie:) Również się do niego dołączam.

 18. Goldenpass pisze:

  Również ponawiam pytanie dotyczące TLK KARPATY. A tak poza tym. Jak wygląda ew sprawa z wyżywieniem? We własnym zakresie czy będzie może Wars ik?:). No i czy już możecie dać odpowiedź czy pociąg zostanie uruchomiony ?. Pozdrawiam.

 19. Mike pisze:

  Pozostaje PKS z Warszawy.

 20. Andrzej Tomaszewski pisze:

  Co do przesunięcia wyjazdu, to gdyby to było 10-15 minut, to OK, ale cała godzina to jednak trochę dużo tym bardziej, że pierwszy fotostop chcielibyśmy zrobić o wschodzie słońca. Poza tym pamiętajmy, że trzeba tego samego dnia (dość krótkiego już, niestety) jeszcze wrócić. Polecamy dość rozbudowaną w okolicy i tanią (szczególnie o tej porze roku) bazę noclegową lub ewentualnie dojazd alternatywnymi środkami transportu.
  Z dobrych wieści – jeżeli nie stanie się jakiś kataklizm, to impreza się odbędzie.
  Wszystkie punkty programu (w tym gastronomiczne) generalnie analogicznie do naszych poprzednich imprez.

 21. Korzystałem podczas poprzedniej imprezy z noclegu w Skawie – „Pod jednym dachem” http://www.kwatera-rabka.pl. Polecam!
  Liczymy bardzo na ten bar. Nie tylko, że nie ma alternatywy, a przede wszystkim że miła obsługa serwuje wspaniałe potrawy i ciasta. Ktoś w naszym wagonie jadł 1 maja bigos, do dziś czuję wspaniały zapach.
  Pozdrawiamy.

 22. Tekatka pisze:

  Witam serdecznie. Obecnie OKz jest jak to widać na zdjęciach z Parowozjady ustawiona kominem stronę Nowego Sącza, mam pytanie, czy również po powrocie z Gali Parowozów w Jaworzynie Śląskiej można liczyć na takie ustawienie w dniu imprezy, czy było to ustalone ze Skansenem w Chabówce? Pamiętajmy, że w Chabówce nie ma możliwości obrócenia parowozu. Pozdrawiam i do zobaczenia.

 23. Mike pisze:

  Powyższe pytanie jest już chyba nieaktualne,bo w oficjalnym programie Gali Parowozów nie ma informacji o udziale jakichkolwiek parowozów z Chabówki.

 24. Goldenpass pisze:

  A gdyby tak umożliwić nocleg w wagonach 🙂 Na terenie skansenu oczywiście :). Jeszcze by nocujący pilnowali składu :). Karimata śpiwór i podłoga w ryflaku ?:). W 93 r tak spaliśmy w Chojnicach . W bipie. Super było :):).

 25. Ty42 pisze:

  Goldenpass: Bardzo dobry pomysł tylko czy kierownictwo Skansenu i TPWP się na to zgodzi?

 26. Dkn pisze:

  Ktoś się orientuje czy są jeszcze wolne miejsca na imprezę?

 27. Ty42 pisze:

  &Dkn: Jeżeli jest formularz na stronie to miejsca jeszcze są i można je rezerwować:)

 28. Goldenpass pisze:

  Troszkę nam organizatorzy zamilklii albo odpowiadają półgębkiej 🙂
  Andrzeju Tomaszewski !
  „pierwszy fotostop chcielibyśmy zrobić o wschodzie słońca” – jeno wschód słońca mamy 10.10.2015 o 06.51 / dwie minuty później meldują się KARPATY /. A akurat za Zarytem / kilka minut jazdy od Zdroju / jest super miejsce na zdjęcia. Czyli robimy foty coś koło 7.25 i być może lampy nie będą potrzebne a zdjęcia przy wschodzącym słońcu piękne.
  Alternatywne środki transportu – świetnie, jednak są uczestnicy, którzy w piątek są w pracy !. Intercity, PR, Szwagropol, Polski Bus, PKS Kraków – wszystko jedzie ale….. no nie pasi no 🙂
  Jednak załóżmy, że wszyscy coś sobie zorganizują / gadanie o problemach bez sensu / – pytanie – zatrzymacie pociąg w Rabce Zdroju żeby osoby tam nocujące mogły wejść na pokład ? Oczywiście jeśli taka będzie uczestników wola 🙂

 29. Andrzej Tomaszewski pisze:

  Goldenpass’ie! 😉 Już odpowiadam po kolei:
  1. Zgodnie z ustaleniami, parowóz na naszym pociągu powinien jechać w obie strony kominem do przodu.
  2. Nie ma możliwości spania w wagonach przed imprezą (po zresztą też). Skansen jest na noc zamykany i pilnowany przez firmę ochroniarską. Wstęp mają tylko osoby nocujące w pokojach.
  3. Są jeszcze wolne miejsca na imprezę.
  4. Pierwszy fotostop nie będzie w Rabce, tylko trochę dalej. I w ogóle do Sącza tych fotostopów będzie zdecydowanie mniej niż w drodze powrotnej (i to właśnie tylko w drodze powrotnej przewidujemy fotostopy z lampami). Odcinek Chabówka – Mszana jest już przez większość z nas obfotografowany z każdej możliwej strony (kilka lat retr w każdy wakacyjny weekend zrobiło swoje), dlatego (podobnie jak podczas ubiegłorocznej imprezy) bardziej będziemy się skupiać na dalszych odcinkach.
  5. Możliwość dojazdu „Karpatami” jest taka, że w Krakowie można się przesiąść na autobus. Z tej opcji wiem, że parę osób będzie korzystać.
  6. Jeżeli ktoś będzie chciał wsiąść w Rabce Zdroju, to nie ma problemu – możemy się zatrzymać, tylko prosimy konkretną informację na pociag@tpwp.pl od osób zainteresowanych.

 30. Mike pisze:

  Andrzeju, bardzo dobra odpowiedź, która ucina wszelkie spekulacje.

  BTW: Ja też planowałem jazdę Karpatami, ale skoro rozkład się zmienił, to pojadę inaczej i pójdę normalnie do pracy.

 31. Goldenpass pisze:

  Andrzej ,super i dzięki za odpowiedź. Akurat żeby być na imprezie muszę jednak mieć piątek wolny. Niemniej dzięki za możliwość zatrzymania składu w Rabce. I wtedy dam znać na maila. No i trzymam kciuki za słoneczną pogodę.
  Pozdrawiam.

 32. Dkn pisze:

  Czy macie jakiś określony termin do którego ostatecznie zapadnie decyzja o uruchomieniu pociągu?

 33. Tomasz Drzewiecki pisze:

  Tradycyjnie ostateczna decyzja o organizacji przejazdu zapada po zebraniu wystarczającej liczby wpłat, pokrywających koszty uruchomienia pociągu. Dziś mija termin płatności, więc w ciągu kilku najbliższyh dni wszystko będzie jasne.

 34. Goldenpass pisze:

  Tomku ! Ale to taka „poselska ” odpowiedź. Np. Jadą na imprezę dwie osoby. Noclegi zarezerwowane i częściowo opłacone , przejazd tam i powrót opłacony, urlop zabukowany i nagle możemy się dowiedzieć, że przejazd odwołany. Jakoś na kataklizm się nie zanosi – jak Andrzej pisał 26.08. Chyba, że do dzisiaj impreza się nie bilansuje. Ale dajcie znać. Żaden to dyshonor.

 35. Jadąc w dwie osoby i tak wydamy ponad 1000 zł, urlopy, więc gdyby w grę wchodziła nieco wyższa składka gwarantująca imprezę, to myślę, że można się nad tym pochylić.

 36. Tomasz Drzewiecki pisze:

  Naprawdę prosimy o cierpliwość – jeden, dwa dni a na pewno pojawi się oficjalny komunikat. Decyzji o organizacji lub odwołaniu imprezy nie podejmuje się w 5 minut, a sytuacja finansowa jak i pewne sprawy natury logistycznej są nam znane dopiero od wczoraj.

 37. Piotr pisze:

  Słabo by było, też mam przejazdy i nocleg opłacony, zawsze lepiej dla mnie dorzucić kilka PLN niż odwoływać całość.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk