Z frontu robót na linii…

Ostatnie weekendy z uwagi na sprzyjającą pogodę (brak śniegu) upłynęły dla sporej grupy członków Towarzystwa pod hasłem prac utrzymaniowych na linii Wolsztyn – Nowa Sól (odcinek Kębłowo – Świętno). Tytułowy „front”, jak się okazało, miał podwójne znaczenie – po pierwsze: prace związane z wycinką roślinności wrastającej w skrajnię, po drugie: walka ze złodziejami elementów infrastruktury kolejowej. Zanotowaliśmy bowiem znaczne braki na eksplorowanym odcinku. Dodatkowo przygnębiający jest fakt, że powstały one w ostatnim czasie – dokładnie tej jesieni, a złodzieje, których nie odstrasza nawet obecność na linii drezyn, w ciągu zaledwie tygodnia są w stanie rozkręcić kolejnych kilkanaście styków! Efekt jest taki, że między Kębłowem a Świętnem nie ma już niemal wszystkich łubek. Ze sprawą udaliśmy się do Starosty Wolsztyńskiego, który od lat bezskutecznie zabiega o przejęcie linii na swoim terenie. Powiadomiliśmy PKP PLK (obecnego zarządcę infrastruktury) i policję. Czy da to jakiś efekt? Zobaczymy.

img8582m Z frontu robót na linii...

W minioną niedzielę trwały testy jednej z drezyn ręcznych użytkowanych przez TPWP a zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Nowej Soli. Pojazd skonstruowany przez Kolegów z Grodziskiej Kolei Drezynowej pomyślnie przeszedł próbę nawet z niemałym obciążeniem (4 osoby + doczepa). Pełni uznania dla konstruktora mamy nadzieję na długoletnią, bezawaryjną pracę.

Kolejna odsłona prac na linii planowana jest na styczeń. Wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć, zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebook’u.

Tagi: , , , , , ,

komentarze 4

 1. Paweł pisze:

  Witam. Czy na przyszły rok będzie planowany jakiś przejazd specjalny do Nowej Soli?

 2. Andrzej T. pisze:

  Bezpośrednią trasą – nie ma szans. A naokoło (tak jak w zeszłym roku)? Zobaczymy.

 3. Gość pisze:

  Witam
  Czy są już jakieś informacje o dofinansowaniu rewitalizacji linii Wolsztyn-Nowa Sól ??? Decyzja miała przyjść w listopadzie a od tamtego czasu cisza … . A tak poza tym to gratuluję zapału i chęci do prac w terenie 😉

 4. Andrzej T. pisze:

  Sprawa projektu unijnego ma się wyjaśnić w tym miesiącu. Są problemy z zabezpieczeniem wkładu po stronie niemieckiej, dlatego terminy się przeciągają… Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk