XVI Parada Parowozów Wolsztyn 2009 – podsumowanie

parada 3 300x199 XVI Parada Parowozów Wolsztyn 2009 – podsumowanie

Pociąg "retro" w Stefanowie.

XVI Parada Parowozów dobiegła końca. Nieoficjalnie mówi się, że padł kolejny rekord pojemności wolsztyńskiej stacji i parowozowni, szacując przybyły tłum pasjonatów kolejnictwa na ponad 20 tysięcy osób. Oprócz Polaków, do „parowego eldorado” w dniach 1 – 2 maja zjechały setki Niemców, Anglików, Francuzów, Szwajcarów, Belgów, Czechów, Węgrów, Słowaków, Amerykanów, Japończyków, a nawet Australijczyków! Warto w kilku zdaniach podsumować szesnastą paradę parowozów. Tradycyjnie wolsztyńskie Parowozowe Show zostało podzielone na dwa dni. W piątek 1 maja istniała możliwość zwiedzenia parowozowni, przejażdżki w budce parowozu, obejrzenia obrządzania maszyny oraz nocnego widowiska „Światło, dźwięk i para”. Z kolei na sobotę 2 maja zaplanowano wielką paradę parowozów i wydarzenia jej towarzyszące.

parada 4 300x199 XVI Parada Parowozów Wolsztyn 2009 – podsumowanie

Parada Parowozów - TKt48-191

XVI Parada nie była rekordowa pod względem liczby maszyn, które brały w niej udział (14 parowozów), jednak różnorodność serii i typów sprawiła, że mogliśmy podziwiać aż dwanaście różnych konstrukcji polskich i zagranicznych. Specjalnie na paradę parowozów do Wolsztyna przyjechały maszyny z Węgier, Czech, Słowacji, Anglii, Niemiec, Chabówki i Wrocławia. Największe zainteresowanie wzbudzał węgierski 220,194 z 1900 roku, który swą sylwetką i zwinnością przyciągał uwagę niejednego turysty. Parowozowe Show to nie tylko parada wszystkich maszyn, ale także pociągi specjalne. W tym roku do Wolsztyna zawitało aż pięć zabytkowych składów – z Berlina, Cottbus, Drezna, Wrocławia i Poznania. Niestety wprowadzony na terenie Niemiec piąty stopień zagrożenia pożarowego uniemożliwił przyjazd czterech niemieckich maszyn. Zarówno przed jak i po paradzie istniała możliwość przejażdżki pociągiem retro do Stefanowa lub Moch. Bilety na te przejazdy można było zakupić na obsługiwanym przez nas stoisku – Parowozowym Centrum Informacji. Oprócz biletów w PCI można było nabyć specjalny, paradowy numer naszego czasopisma oraz archiwalne egzemplarze „Pełną Parą”, a także parowozowe pocztówki oraz koszulki z logo akcji „Kolej z dawnych lat atrakcją Wielkopolski”. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym centrum!

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk