Lato w pełni… z parowozami w tle!

Tegoroczne lato zapisze się w kartach historii wolsztyńskiej parowozowni nie tylko dzięki temu, że było wybitnie gorące i burzowe. Po raz pierwszy od lat nie wstrzymano w sezonie wakacyjnym ruchu pociągów planowych z parowozami!

Burzę choć nie meteorologiczną, a medialną rozpętało Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni, gdy na przełomie lat 2008/2009 w rozkładzie jazdy obok kursów parowych pojawiła się adnotacja o zawieszeniu ich kursowania na całe 4 miesiące roku 2009,  które obejmować miały także szczyt sezonu turystycznego. Dzięki sprawnej akcji lobbingowej towarzystwa, przy silnym wsparciu samorządu Wolsztyna oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, udało się wywalczyć kursowanie pociągów z parowozem również w okresie od czerwca do września.

Po raz pierwszy od 4 lat w wakacje letnie parowozy prowadzą pociągi planowe – nareszcie to turyści i promocja Wielkopolski, a nie wewnętrzne sprawy spółek kolejowych stanowią podstawę do planowania połączeń z parowozami. Udało się wreszcie uniknąć sytuacji, w której wycieczki przyjeżdżające do parowozowni z najdalszych zakątków Polski i świata dowiadywały się, że „parowozy nie kursują”. Przełamano zatem trwający kilka lat pat sytuacyjny.

Wszystkim zainteresowanym polecamy przejażdżkę „wehikułem czasu” jakim śmiało można nazwać pociąg złożony z parowozu i wagonów oliwkowej barwy oraz zwiedzenie magicznego miejsca – ostatniej czynnej parowozowni.  Przypominamy więc rozkład pociągów planowych prowadzonych trakcją parową:

– 77325 (Wolsztyn 5.05 – Poznań 7.01),
– 77324 (Poznań 8.25 – Wolsztyn 10.17),
– 77333 (Wolsztyn 13.31 – Poznań 15.23),
– 77332 (Poznań 17.12 – Wolsztyn 19.08).

Do zobaczenia w parowozowni Wolsztyn!

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk