Parowozami po linii 371 – relacja

Minęły nieco ponad cztery tygodnie od pierwszego po blisko dziewięciu latach przerwy przejazdu pociągu linią 371, tymczasem w środę, 1 czerwca, historyczne składy znów zagościły na odcinku linii nowosolskiej. Tym razem okazją do ich uruchomienia był przypadający tego dnia „Dzień Dziecka”.

IMG 5044 1 300x199 Parowozami po linii 371   relacja W ramach współpracy z Parowozownią Wolsztyn uruchomiliśmy tego dnia dwa pociągi relacji Wolsztyn – Kębłowo. Pierwszy z nich dedykowany był miłośnikom kolei, chcącym uwiecznić po blisko dekadzie parowóz na krótkim, choć niezwykle malowniczym, odcinku linii 371. O 9:15 z toru czwartego przy peronie drugim wolsztyńskiej stacji wyruszył skład trzech dwuosiowych wagonów, tzw. „donnerbuchsenów” prowadzony parowozem Ol49-59 – dokładnie taki, jaki do początku lat 80. XX wieku można było spotkać na tym szlaku. Niestety, z początku pogoda nie dopisywała, jednak padający deszcz, a potem ciemne chmury, nie odstraszyły grupy pasjonatów. Pierwszy fotostop tradycyjnie wypadł przy pomoście sygnałowym z tarczą ostrzegawczą. Kolejne najazdy miały miejsce w Adamowie (motyw z wiaduktem na linii 357) i Widzimiu (odjazd z peronu). Kolejną okazją do sfotografowania dawno niewidzianego w tych okolicach parowozu był klimatyczny leśny przejazd w kilometrze 6,373 oraz wyjazd z lasu przed Kębłowem. Tam też fotografowaliśmy Ol49-59 ze składem „bolków”, z pasącymi się nieopodal krowami, a także na moście na Północnym Kanale Obry. Przy bardzo niekorzystnym świetle, a właściwie rozpoczynającej się powoli ulewie, odbyły się dwa ostatnie najazdy – wjazd na byłą stację w Kębłowie i wyjazd z niej w stronę Świętna. Niestety, z uwagi na panującą przez dłuższy czas suszę, otrzymany od zarządcy infrastruktury regulamin, nie pozwalał tym razem na dojechanie w okolice ubytku (kilometr 10,300).

IMG 5204 1 300x200 Parowozami po linii 371   relacja Po kilkunastominutowym oczekiwaniu, do Kębłowa dotarła Pt47-65, która „ściągnęła” skład z powrotem do Wolsztyna (Ol49-59 powróciła luzem). Pierwsze fotostopy z petuchą miały miejsce w Kębłowie i jego okolicach – wśród nich był pozorowany wjazd ze Świętna, przejazd przez most na kanale Obry, a także motyw polny kilkaset metrów dalej. Na wyjeździe z lasu przed Widzimiem historyczny pociąg został uwieczniony na ceglanym przepuście, a w Widzimiu – ruszając z przystanku.

Po dotarciu do Wolsztyna wagony pozostały w peronach stacji, a oba parowozy zjechały do parowozowni, gdzie o godz. 12:00 rozpoczął się Dzień Dziecka. Wśród licznych atrakcji dla najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, zamek, cukrowa wata, jak i te bardziej kolejowe – zwiedzanie parowozowni i budki maszynisty obu parowozów, przejażdżki drezyną ręczną czy zmodernizowaną lokomotywą spalinową serii SM42. Po 15:00 z toru za zasiekiem węglowym wyruszył pierwszy z dwóch pociągów do przystanku Wolsztyn Skansen. Wszyscy, którzy nie zdążyli skorzystać z „krótkich retr” lub chcieli odbyć nieco dłuższą podróż, o godz. 17:00 wybrali się na przejażdżkę do Kębłowa. Skład popołudniowego pociągu stanowiło pięć wagonów retro oraz dwa parowozy – prowadząca pociąg „tam” Ol49-59 i stojąca na jego czele w drodze powrotnej Pt47-65. W Kębłowie uczestnicy przejazdu zostali zaproszeni do wspólnej fotografii z parowozem Pt47-65 na tle budynku stacyjnego. Cała, trwająca godzinę wycieczka, cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyniosła dużo radości nie tylko dzieciom.

DSC 2555 1 800x416 Parowozami po linii 371   relacja

Kliknij na zdjęciu by pobrać dużą jego wersję

I na koniec tradycyjne podziękowania, które tym razem należą się przede wszystkim:

  • tradycyjnie pasażerom, którzy swoją obecnością potwierdzają sens naszych starań,
  • PKP CARGO S.A. Zachodni Zakład Spółki w Poznaniu – za udostępnienie składu wraz z obsługą oraz dobrą współpracę,
  • PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Zielonej Górze – za niezmiennie przyjazne podejście do naszych inicjatyw i otwartość na pomysły,
  • kierownikowi pociągu – za bardzo dobrą współpracę i pomoc.

Do zobaczenia na linii 371 i na następnych imprezach!

Tagi: , , , , , , , ,

1 komentarz

  1. Dkn pisze:

    Super, szkoda tylko że to była środa. Mam nadzieję, że następnym razem będzie impreza do Świętna 🙂

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk