Udział TPWP w organizacji zawodów maszynistów podczas XV Parowozowego Show w Wolsztynie

09 300x225 Udział TPWP w organizacji zawodów maszynistów podczas XV Parowozowego Show w WolsztynieJuż poraz drugi, w dzień po Paradzie Parowozów odbyły się w Wolsztynie Międzynarodowe Mistrzostwa Maszynistów. Zawody zorganizowała spółka PKP Cargo S.A. Zakład Taboru w Poznaniu przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. W tym roku w imprezie udział wzięły cztery drużyny: Reprezentacja Węgier na parowozie 109.109, dwie reprezentacje parowozowni Chabówka na parowozach Tr12-25 i Ty2-911, oraz przedstawiciele wolsztyńskiej szopy na parowozie Tr5-65.

Rozegrano trzy konkurencje: Sypania węgla do paleniska, precyzji zatrzymania parowozu, oraz przewożenia kubka z wodą.

W pierwszej konkurencji należało parowozową łopatą wrzucić z odpowiedniej odległości 10 „węgielków” do „paleniska” zaimprowizowanego przy torze na którym odbywały się zawody. Podczas konkurencji na precyzję zatrzymania należało jak najbliżej podjechać do tarczy zatrzymania D1 ustawionej na torze. Natomiast w konkurencji przewożenia kubka z wodą maszynista musiał, wychylając się z okna przewieźć kubek napełniony wodą z jednego postumemtu ustawionego przy torze na drugi, znajdujący się około 20 m dalej nie wylewając z niego wody.

03 300x225 Udział TPWP w organizacji zawodów maszynistów podczas XV Parowozowego Show w WolsztynieNie obyło się również bez dodatkowych „atrakcji”, kiedy to drużyna parowozu Tr12 nie wyhamowała przed tarczą D1 przerabiając ją na zbitek złomu. Przy okazji mogliśmy przekonać się o sile i potędze parowozu, co powinno wzbudzić respekt i zwiększoną uwagę podczas wojaży miłośników kolei wzdłuż torów. Nieocenioną pomoc podczas wykleszczania resztek uwięzionej tablicy z ostoi parowozu ofiarowała drużyna węgierska. Na szczęście podczas całej przygody Teerka nie ucierpiała.

Zawody zakończyły się zwycięstwem drużyny węgierskiej na parowozie 109.109, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się drużyny z Chabówki, odpowiednio parowozu Ty2, oraz Tr12 . Stawkę zamknęła wolsztyńska reprezentacja na Tr5.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród publiczności i, miejmy nadzieję, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Będziemy starali się, aby zawody zostały na stałe wpisane w program imprez towarzyszących Paradzie Parowozów.

Tagi: , ,

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk