Katarzynki 2008

img 0006 300x199 Katarzynki 2008

Jak zwykle na współorganizowanych przez nas imprezach zapewnialiśmy przejażdżki drezyną

Podobnie jak w 2007 roku, tak i w rok później Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni stało się motorem działań organizacji Święta Kolejarza – Katarzynek 2008. Do pomocy w organizacji zaprosiliśmy tradycyjnie Klub Miłośników Pojazdów Szynowych, oraz PKP Cargo S.A. Możemy śmiało powiedzieć, że w stosunku do pierwszej imprezy zrobiliśmy spory postęp – zarówno jeśli chodzi o proponowane atrakcje, teren na którym impreza się odbywa, oraz ilość współpracujących firm. Tak więc kolejowa, a więc objęta opieką TPWP, część imprezy odbyła się na terenie jednego z największych węzłów towarowych w Polsce – lokomotywowni Poznań Franowo zlokalizowanej przy tej właśnie stacji. KMPS natomiast, obchodząc Dzień Pracownika Komunikacji, zorganizował dzień otwarty zajezdni autobusowej przy ulicy Warszawskiej, oraz – znanej już zapewne niektórym z obchodów 160 – lecia dotarcia kolei do Poznania – zajezdni przy ulicy Gajowej.

img 0004 300x199 Katarzynki 2008

Rzadki widok na poznańskim dworcu - autobus szynowy do stacji... Poznań Franowo

Inauguracją imprezy był darmowy przejazd szynobusem ze stacji Poznań Główny wprost pod lokomotywownię. Tam o godzinie 10:00 pierwszych zwiedzających, których dotarło mimo wczesnej godziny bardzo wielu, „przejęliśmy” celem oprowadzenia po hali i objaśnieniu działania poszczególnych urządzeń. Dowóz kolejnych zwiedzających, oraz transport z powrotem do miasta zapewnili koledzy z KMPS-u, którzy historycznymi autobusami obsługiwali linię specjalną „F”.
Na samym Franowie zaś, jak potocznie nazywa się lokomotywownię i stację, sporym zainteresowanie cieszyły się prezentowane sprzęty: dźwig ratunkowy, pług odśnieżny, czy specjalny pociąg do konserwacji i naprawy sieci trakcyjnej.

img 0020 199x300 Katarzynki 2008

Dzięki podnośnikowi pociągu sieciowego można było podziwiać panoramę Franowa z wysokości 13 metrów

Doskonałą panoramę imprezy zapewniał podnośnik tego właśnie pociągu, zabierający chętnych 13 metrów nad ziemię. Tradycyjnie wśród najmłodszych największą atrakcję stanowił jednak tabor jeżdżący – aby poprowadzić najnowocześniejszy elektrowóz EU43, czy drezynę ręczną należało odstać swoje w sporej kolejce chętnych. Podobnym zainteresowaniem cieszył się parowóz Tr5-65 przez cały dzień wożący chętnych po torach lokomotywowni.
Pozostaje nam tylko cieszyć się z tak dużego zainteresowania i wielu ciepłych słów, które usłyszeliśmy od zwiedzających – takie święto to niewątpliwy powód do radości. Raz jeszcze życzymy Wszystkiego Najlepszego kolejarzom !

dscf8540 300x225 Katarzynki 2008

Tr5-65 wozi chętnych na przejażdżkę parowozem

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk