Pikniki drezynowe 2015 – relacja

Tradycyjnie w jeden z wrześniowych weekendów nieczynna od kilkunastu lat linia kolejowa nr 371 Wolsztyn – Nowa Sól ożyła. Wszystko za sprawą organizowanych przez nasze stowarzyszenie pikników drezynowych. Podobnie jak w roku ubiegłym, współfinansowane ze środków Gminy Wolsztyn kolejowe festyny miały miejsce na nieczynnych stacjach i przystankach 19 września w Starym Widzimiu i Kębłowie oraz 20 września w Świętnie.

W sobotę, 19 września byliśmy obecni wraz z drezyną ręczną i doczepką w Kębłowie i Starym Widzimiu. W tej pierwszej miejscowości drezynowy piknik rozpoczął się punktualnie o godz. 11:00. Swych sił w drezynowaniu próbowali głównie najmłodsi mieszkańcy tej wsi –  dzieci i młodzież, a wspaniała, letnia jeszcze pogoda zachęcała do wysiłku fizycznego. Korzystając z dwugodzinnej przerwy między piknikami w Kębłowie i Widzimiu, udaliśmy się na inspekcję szlaku, dojeżdżając „kiwajką” do Wolsztyna. Punktualnie o 15:00 zameldowaliśmy się przy peronie stacji w Widzimiu, gdzie czekali już pierwsi goście. Niestety, popołudniową zabawę przerwał defekt drezyny. Pojazd został przetransportowany na lawecie do Świętna, gdzie do późnych godzin wieczornych trwały prace związane z usunięciem usterki. Wszystko po to, by nazajutrz bez przeszkód przeprowadzić finałowy piknik i zawody w Świętnie.

Już od wczesnych godzin przedpołudniowych na stacji w Świętnie i przyległym do niej terenie trwały przygotowania do popołudniowego festynu kolejowego. W czasie, gdy wkolejaliśmy drezyny (zarówno ręczną „kiwajkę” z doczepką jak i silnikową „deelkę”, udostępnioną przez przesympatycznego pana Henia), tuż obok, na brukowanej drodze i przyległym do niej placu rozkładały się stoiska gastronomiczne, dmuchane zamki i inne atrakcje. Dzięki wspaniałej współpracy z sołtys Świętna, panią Krystyną Budzioch-Królak i radą sołecką, tegoroczny finał drezynowy zyskał niezwykłą oprawę.

DSC 0700 300x200 Pikniki drezynowe 2015   relacjaOkoło 14:00 na przygotowywanej od wielu tygodni na tę okazję stacji pojawili się pierwsi goście. W czasie, gdy jedni próbowali swych sił w drezynowaniu, inni podziwiali tempo prac rewitalizacyjnych w okolicy dworca. Najmłodsi zaś ustawiali się w długich kolejkach do dmuchanych zamków czy też stoiska malowania twarzy. Zmęczeni „drezyniarze” mogli posilić się kiełbaską z grilla, konsumowaną przy dźwiękach muzyki granej na żywo przez miejscowy zespół „Trzy razy jeden”.O godz. 16:30 rozpoczęły się długo oczekiwane zawody drezynowe. W dwóch kategoriach wiekowych (do 14. roku życia i powyżej) łącznie rywalizowało blisko 30 dwuosobowych drużyn. Wśród nich były ekipy ze Świętna, okolicznych miejscowości (również z województwa lubuskiego w tym z samej Nowej Soli), a także z dalszych zakątków, jak choćby drużyna z oddalonych o blisko 200 km Skalmierzyc, która regularnie od 2012 roku przyjeżdża na nasze pikniki. Po niecałych dwóch godzinach wszystko stało się jasne – zwycięzcy otrzymali skromne upominki, a zgromadzeni na peronie kibice przenieśli się na okoliczny plac, gdzie do późnego wieczora trwała zabawa taneczna.

Tegoroczne pikniki (zwłaszcza finałowy w Świętnie) zaliczamy do szczególnie udanych. Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia relacji zamieszczanych przez lokalne media:

Na koniec pragniemy serdecznie podziękować naszym lokalnym partnerom (Urzędowi Miejskiemu w Wolsztynie, Pani sołtys Świętna oraz radnemu Rady Miejskiej – Panu Arturowi Strażyńskiemu), panu Heńkowi, który udostępnieniem drezyny spalinowej urozmaicił naszą imprezę, mieszkańcom Świętna pomagającym w porządkowaniu terenu wokół stacji i wszystkim, którzy przyczynili się do wzorowej organizacji niedzielnego święta. Dziękujemy także osobom odwiedzającym nasze stoisko i remontowane obecnie przez nas pomieszczenie dawnej poczekalni – dziękujemy za Państwa wspomnienia i deklaracje pomocy. Do zobaczenia za rok!

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk