Pod parą „na żaglowce” do Szczecina – 12 czerwca 2010

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza serdecznie wszystkich zainteresowanych na przejazd pociągiem specjalnym z Poznania do Szczecina. Mieszkańcy Wielkopolski będą mogli odwiedzić stolicę Pomorza Zachodniego podczas słynnej imprezy plenerowej „Dni Morza – Sail Szczecin”, której towarzyszy zlot żaglowców i oldtimerów. Co roku do Szczecina przybywa ok. 40 jednostek, a także liczne okręty marynarki wojennej.

Po raz pierwszy w historii imprezy, w dniu 12 czerwca 2010 (sobota) z Poznania wyruszy pociąg specjalny prowadzony parowozem Pm36-2 z Parowozowni Wolsztyn. Tego samego dnia z Berlina do Szczecina przyjedzie pociąg specjalny z parowozem 52 8177 z par. Berlin Schoneweide. Obie maszyny zaprezentują się na bocznicy portowej w towarzystwie zabytkowych żaglowców!

Bilety na pociąg specjalny TPWP do Szczecina będzie można zakupić w dniach 30 kwietnia i 1 maja 2010 roku w Parowozowym Centrum Informacji na terenie Parowozowni Wolsztyn (podczas XVII Parady Parowozów), lub zarezerwować miejsca za pośrednictwem specjalnego formularza, który niebawem zostanie aktywowany na stronie internetowej www.tpwp.pl . W przypadku rozszerzenia możliwości dystrybucji biletów, informacja ta będzie podana na stronie internetowej.

Cena:

Bilet normalny – 80 zł
Bilet ulgowy – 40 zł (dzieci do 12 lat)
Dzieci do 4 lat – bezpłatnie

Parowóz:

Pm36-2 z 1937 r., słynna „Piękna Helena”. Duma wolsztyńskiej parowozowni prezentująca się w nowej, ciemnooliwkowej szacie.

Wagony:

5 wagonów bezprzedziałowych typu 120A, którym przywrócono historyczne malowanie podczas akcji „Kolej z dawnych lat atrakcją Wielkopolski”, koordynowanej przez TPWP

Rozkład jazdy (przybliżony):

Poznań Gł. odjazd 7.45
Krzyż  9.05/10.05
Szczecin Gł.  przyjazd 12.10

Szczecin Gł. odjazd 16.00
Krzyż 17.50/19.00
Poznań Gł. przyjazd 20.20

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni realizuje projekt we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie: parowóz i skład mogą zostać zmienione z przyczyn technicznych niezależnych od organizatora, w przypadku nieuzbierania się dostatecznej liczby chętnych przejazd może zostać odwołany!

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

komentarzy 15

 1. krzysiuMK pisze:

  Mimo iż ja raczej nie dam rady tam pojechać to i tak ciekawie to wymyślili 😉

 2. Piter pisze:

  Czy będzie to przejazd typowo z/do coś w stylu Pirata, czy może bardziej pod MK? Jakieś fotostopy itp?

 3. Posener pisze:

  A z jakiej okazji te godzinne postoje w Krzyżu? Wodowanie?

 4. krzysiuMK pisze:

  Zapewne w Krzyżu „Helenka” będzie wodowała i nabierała węgla no i pewnie smarowanie osi czy coś w tym stylu.
  Jeśli chodzi o fotostopy (ja) raczej wątpie bo przejazd jest organizowany dla wszystkich i gdyby to była impra z fotami to i cena by była wyższa 😉
  Co prawda pewny nie jestem ale myślę że to zwykły przejazd pociągiem z parowozem.

 5. TPWP pisze:

  Co do pytania czy będzie to „coś w stylu Pirata” czy ” bardziej pod MK”, to napiszę, że dla wszystkich – i dla „niedzielnych” turystów i dla miłośników lubiących podróżować fajnym składem w ramach fajnej wycieczki. Fotostopów w każdym razie po drodze nie będzie.
  W Krzyżu – wodowanie.

 6. krak pisze:

  80 zł w obie trony czy w jedną? Jeżeli w obie to ile wyniesie przejazd w jedną stronę?

 7. krzysiuMK pisze:

  @krak: Jeśli w jedną stronę 80zł to do Szczecina odejmij połówkę.

 8. andy pisze:

  Czy nie można przyspieszyć odjazdu z Poznania o godzinę i / lub opóźnić wyjazd powrotny ze Szczecina też np. o godzinę? Byłby dłuższy czas na zwiedzanie. Niecałe cztery godziny jak obecnie to trochę mało, co roku jest b. dużo ludzi i kolejki przed wejściem na pokład. Trzeba też liczyć się z opóźnieniem pociągu (częste przypadki dot. Pirata). Prosze o rozważenie. Poza tym pomysł świetny!

 9. mariolka pisze:

  a gdzie jest dostępny ten formularz zgłoszeniowy?

 10. asek Tp4 pisze:

  Z pozycji „gospodarza” czuję się niezwykle zaszczycony. Dwa wspaniałe Kopciuszki w moim mieście jednocześnie to coś niesamowitego! Szkoda, że nie można „przenocować” z 12 na 13.06 lub wracać w nocy. Zwykle ok. 23 rozpoczyna się piękny pokaz sztucznych ogni, który warto zobaczyć. A co do „52” z Berlina, to jeśli będzie sucho przez dłuższy czas, jest bardzo prawdopodobne, że przyjedzie diesel. Albo mazuciak „01” (!). A co do zwiedzania miasta, to warto mieć więcej czasu, bo Miasto warte zobaczenia. Choćby z za okien zabytkowego tramwaju 4N lub jelcza „Ogórka”, choć nie wiem jeszcze, czy będą kursować w ten dzień (zwykle kursują).

 11. eses pisze:

  Niestety krzysiuMK bilet kosztuje 80zł na całą imprezę, bez znaczenia na jakim dystansie jedziesz.

 12. krzysiuMK pisze:

  @eses: Dzięki napewno pomogłeś nie jednemu! 🙂

 13. Grapler pisze:

  Czy są jeszcze dostępne bilety? Kiedy pojawi się ten formularz zgłoszeniowy?

 14. TPWP pisze:

  Formularz pojawi się w ciągu kilku dni. Bilety oczywiście są – jest ich sporo, więc na pewno nie będzie problemu z załapaniem się.

 15. Lewy09 pisze:

  A czy można bilety zakupić w Gminnym centrum informacji.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk