Pociągi fotostopowe – szczegóły

DSC 2651 800x535 Pociągi fotostopowe  szczegóły

Trzymana do tej pory w tajemnicy trasa pociągu „Parowozem przez Wielkopolskę 2018” niniejszym wychodzi na światło dzienne. Ostatnim chyba w promieniu co najmniej 100 kilometrów od Wolsztyna dostępnym i nieeksploatowanym w ruchu pasażerskim odcinkiem linii kolejowej, na którym nie zagościł dotąd organizowany przez nas pociąg specjalny, jest początkowy fragment linii kolejowej nr 375, biegnący z Międzyrzecza do Nietoperka. Odcinek ten próbowaliśmy „zaliczyć” już kilka razy przy okazji poprzednich imprez, jednak najpierw budowa wiaduktu nad drogą ekspresową, a potem perturbacje związane z jego odbiorem, skutecznie uniemożliwiły przejazd tamtędy w latach poprzednich. Trasa tegorocznego pociągu „Parowozem przez Wielkopolskę”, planowanego na sobotę, 28 kwietnia 2018 r., wygląda więc następująco:

Wolsztyn (odjazd ok. 15:45) – Zbąszynek – Międzyrzecz – Nietoperek – Międzyrzecz – Zbąszynek – Wolsztyn (przyjazd ok. 21:30)

Skład pociągu, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, stanowić będzie parowóz Ol49-69 (Parowozownia Wolsztyn) i dwa wagony serii Bhixt (Skansen Chabówka).

Wysokość składki na przejazd wynosić będzie 180 zł w przedpłacie do 24 kwietnia 2018 r. lub 220 zł w przypadku płatności po tym terminie. Dla osób, które zarezerwują i opłacą uczestnictwo w imprezie zaplanowanej na piątek, 27 kwietnia 2018 r. („Składem z lat 80.-90. XX w. po linii 371”), przewidziano zniżkę – w takim przypadku składka wynosić będzie tylko 130 zł (w przedpłacie) lub 170 zł.

Zapisy na oba powyższe pociągi ruszą w następujących terminach:

Składem z lat 80.-90. XX w. po linii 371 – w środę, 18 kwietnia 2018 r. o godzinie 20:00

Parowozem przez Wielkopolskę 2018 – w środę, 18 kwietnia 2018 r. o godzinie 21:00

Miejsca, jak zwykle, rezerwować będzie można za pomocą dedykowanych formularzy, które udostępnione zostaną na naszej stronie (tpwp.pl).

Zapraszamy do uczestnictwa!

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

komentarzy 19

 1. rogatka pisze:

  … czyli powtórka tego (z wyjątkiem odcinku Międzyrzecz – Nietoperek), co już parokrotnie zostało zaliczane! Starania kolegów zapewne czcigodne! Dla mnie osobiście jednak nie o tyle ciekawe, żebym objechał pół Polski, by w imprezie uczestniczyć…!

 2. Andrzej pisze:

  No i dużo w tym racji. Nie bójmy się stwierdzić, że to wszystko to już tylko „ogryzki” imprez organizowanych kiedyś przez TPWP. Wyjazdy były wcześnie rano, powroty późnym wieczorami. Robiliśmy po 300,400 km za podobną cenę. A do tego dochodziły imprezy organizowane przez inne towarzystwa, kluby. I co się właściwie stało ?. Do Wolsztyna mam „żabi skok” ale………. taka trasa, za taką cenę to jednak nie kusi zbytnio. Wszystkim, którzy pojadą życzę i pogody i miłych wrażeń. Jednak może pokusić się o coś……… no właśnie. O to „coś „. Pozdrawiam.

 3. Marcin. pisze:

  Panowie, nie ma obowiązku jechać. 400 km za tą cene jest już nierealne. Czasy się zmieniły, dziś już nawet impreza z szynobusem oscyluję w granicach 200zł.

 4. Jak to mawiali starożytni Rosjanie – tak krawiec kraje, jak mu materii staje 😉
  A konkretniej, to mamy „nieco” inne czasy niż jeszcze kilka lat temu. Ich inność polega na dużo mniejszym niż dawniej dostępie do wagonów innych niż „bolki”. Kiedyś były oliwkowe 120A w PR czy tez „Bipa” – zarówno dwu- jak i czteroczęściowa. Ekipa z Chabówki też mogła zostać dzień dłużej, więc mogliśmy wynająć fajny skład i pojeździć cały dzień. Teraz zostały tylko ryflaki, które są dotępne jedynie w piątek i sobotę po południu.
  Chyba, że znajdzie się odpowiednio duża grupa chętnych gotowych zapłacić za imprezę np po 600 zł, wówczas podsył wagonów z Chabówki w dogodnym terminie stanie się całkiem realnym pomysłem 😉

 5. Andrzej pisze:

  Witam
  Kiedy jest przewidziany odjazd pociągu piątek w ramach imprezy „Składem z lat 80.-90. XX w. po linii 371”?

 6. Ty42 pisze:

  Moim zdaniem niech bilet kosztuje i 600 zł ale niech to też będzie impreza na jednej długiej linii a nie na jakichś „ogryzkach”

 7. rogatka pisze:

  Impreza atrakcyjna moim zdaniem nie koniecznie odbywać się musi w Wlkp., również na Śląsku zarówno Dolnym i Górnym kryje się nie lada szereg ciekawych „tras zaliczackich”, by podsył ryflaków nie objąłby całej Polski. Jest przecudny parowóz Ty42-24 w Pyskowicach, no i jazda konkretna… Jak już pisałem dla mnie trudno jest dostrzegać potencjał, jaki ma się kryć na odcinku Międzyrzecz – Nietoperek. Jasne , że nie ma obowiązku jechać! Dla tego nie pojadę…

 8. Ty42 pisze:

  Rogatka: Ty42-24 jest za kolorowy… za dużo ma tzw „dodatków” które moim zdaniem nie są potrzebne. TPWP robiło swoje pociągi we współpracy ze Skansenem w Chabówce i ta współpraca jak widać układa się bardzo dobrze bo i jedni i drudzy czują klimat starej prawdziwej kolei. I racją jest to że nie muszą być to tylko i wyłącznie tereny Wielkopolski ale może być to cały kraj. Przykład: Parowozem przez Małopolskę która niestety została odwołana…

 9. Andrzej pisze:

  Tak a propos cen, długości trasy i czasu trwania. Dzisiaj jest realizowana impreza SMK CHOJNICE Pożegnanie wagonów BHP. Prawie 12 godzin i cena 150 płn. No i piękna widokowo trasa.

 10. Ty42 pisze:

  @Andrzej: Tylko zobacz sobie w jak „pięknym” malowaniu jest ta Bipa i Stonka… to to samo jakby zrobić imprezę na trasie Wolszyn-Poznań z dzisiejszą tzw „planówką” czyli Oelką i żółto-niebieskimi Bonanzami z wyświetlaczami LED i oknami bezpieczeństwa… Nie można porównać imprezy z parowozem i Ryflakami do kolorowej Stonki i Bipy…

 11. Kolejarz pisze:

  Czy dla dzieci pod opieką dorosłych przewidziano jakąś zniżkę?

 12. Ty42 pisze:

  Nie ma i nigdy nie było żadnych zniżek dla dzieci pod opieką dorosłych…

 13. Marcin. pisze:

  Jeśli Pan Andrzej porównuję imprezę TPWP z parowozem do imprezy z bipą znaczy, że nie ma pojęcia o tych sprawach i dyskusja nie ma sensu.

 14. Andrzej pisze:

  Panie Marcinie ! Szczerze życzę Panu trzech rzeczy. Czytania ze zrozumieniem, nauki prowadzenia konwersacji oraz miłej, słonecznej niedzieli. Pozdrawiam.

 15. Przymrozek pisze:

  @Andrzej

  Szczerze powiedziawszy, ja również zupełnie nie zrozumiałem sensu porównania gruszek (impreza SMK) z jabłkami (impreza TPWP).

 16. Piotrek pisze:

  Marudzicie, sami spróbujcie coś takiego zorganizować to się przekonacie o kosztach i własnym czasie jaki potrzeba poświęcić. Ostatnio za 2 dni rajdu zabytków w okolicach Grunwaldu płaciliśmy 600PLN dla Automobilklubu. Dla mnie i wielu moich znajomych 600PLN nie stanowi problemu, a czas i miejsce. Mimo, że tym razem też jadę z tpwp to wolałbym zapłacić 600PLN i pojechać cały dzień trasą Olsztyn->Ełk->Olsztyn bo tam dawno nic imprezowego nie było. Trasa przez Ruciane i powrót przez Mikołajki byłaby na pewno czymś nowym. Ale domyślam się, że przygotowanie takiej imprezy byłoby dla organizatorów trudniejsze. Może TPWP rozważy inne trasy robiąc wcześniej np. ankietę z propozycją kilku tras i terminów. Gdyby wstępny termin imprezy był podany 5-6 miesięcy wcześniej to i chętnych byłoby więcej.

 17. Przemo Z. pisze:

  Panowie !

  Dlaczego tak późno informacja ( tydzień przed ) ? Szkoda, pierwszy raz z Wami niestety nie pojadę.

 18. Andrzej pisze:

  Przymrozek! Słowo pisane jednak całej myśli nie odda. Nie porównywałem tych dwóch imprez w ich treści . Oczywiście że porównanie gruszek do jabłek mija się z celem. Ale już porównanie ilości owoców w kilogramie ma sens prawda ?. Tak więc chodziło mi o czasy trwania imprezy, ilość przejechanych kilometrów czy samą trasę od strony krajobrazowej. Kurcze myślę że teraz to stało się jaśniejsze ☺

 19. Darek pisze:

  Jak idą zapisy. Czy jest szansa, że pociągi pojadą? Kiedy zostanie ogłoszona decyzja o uruchomieniu bądź nie rzeczonych pociągów.

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2021. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk