Parowozem przez Wielkopolskę – Lubsko 2011

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza na kolejny przejazd pociągiem specjalnym z cyklu „Parowozem przez Wielkopolskę”. Tym razem celem podróży będzie kultowa, leżąca na dawnej magistrali Wrocław – Berlin, stacja Lubsko. Tradycyjnie podczas przejazdu zaplanowaliśmy liczne fotostopy, podczas których będzie możliwość sfotografowania pociągu w najciekawszych miejscach na szlaku. Dodatkową atrakcją na specjalne życzenie uczestników będzie przejazd i możliwość wykonania zdjęć na dwutorowym odcinku Żary – Żagań, na którym zachował się klimat linii magistralnej sprzed lat. Podobnie jak przy poprzednich edycjach imprezy szczególny nacisk położyliśmy na wiernie odtworzony skład pociągu (nie widziany w Polsce od kilkunastu lat!), który tym razem stanowić będzie parowóz Ty2 z Chabówki i czteroczłonowy, oliwkowy zespół Bhp z Zakładu Przewozów Regionalnych w Poznaniu.

Szczegóły:

Termin: 1 maja 2011 roku (niedziela)
Trasa: Leszno (odj. ok. 6:45) – Głogów – Żagań – Bieniów – Lubsko – Bieniów – Żary – Żagań – Głogów – Leszno (przyj. ok. 20:50)
Skład: Ty2 + 4Bhp (oliwkowe)
Koszt (składka na uruchomienie pociągu): 175 zł od osoby (wpłata na konto do 15.04.2011) lub 220 zł (wpłata na konto po 15.04.2011 lub na peronie jeśli będą wolne miejsca).
Prosimy rezerwować miejsca za pomocą formularza na stronie głównej. Numer konta otrzymają Państwo w mailu zwrotnym po dokonaniu rezerwacji.

Potrzebujesz transportu z Wolsztyna?

Osoby zainteresowane dojazdem na imprezę z Parady Parowozów (na trasie Wolsztyn – Leszno – koszt ok. 25 zł) w niedzielę rano proszone są o zaznaczenie w formularzu odpowiedniego pola. Potwierdzenie możliwości zorganizowania dojazdu i podanie ostatecznej ceny nastąpi po zebraniu zgłoszeń.

Zarezerwuj miejsce teraz!

Zostań mecenasem PPW 2011!

W ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty wynajmu składów z parowozem, przez co kolejne imprezy tego typu stają pod znakiem zapytania. Z uwagi na bardzo wysokie koszty uruchomienia pociągu, nawet przy założonej liczbie uczestników przejazd może się nie zbilansować. W związku z powyższym zainteresowanym firmom, instytucjom i osobom prywatnym proponujemy mecenat nad imprezą – w zamian za wsparcie finansowe oferujemy umieszczenie stosownej informacji (wraz z logo) na wszelkich materiałach dotyczących imprezy oraz na naszej stronie internetowej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy pod adresem info@tpwp.pl lub pociag@tpwp.pl

Uwaga!

Organizator zastrzega prawo do zmiany składu pociągu, trasy i rozkładu jazdy z przyczyn od niego niezależnych oraz do odwołania imprezy w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń! W przypadku rezygnacji z udziału w imprezie, wpłacona składka podlega zwrotowi jedynie w przypadku odwołania imprezy przez Organizatora.

Kontakt

Tradycyjnie już na wszelkie pytania odpowiadamy pod adresem mailowym pociag@tpwp.pl oraz pod numerem telefonu +48 693 700 320 (Polska, codziennie po 18.00) i +48 500 648 917 (Niemcy).

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarzy 57

 1. Darek pisze:

  Transport tylko z Wolsztyna do Leszna, czy powrót do Wolsztyna również?

 2. Na razie tylko z Wolsztyna do Leszna, zakładaliśmy że z Leszna wszyscy się rozjadą do domów po imprezie. Jeśli jednak ktoś potrzebuje transportu do Wolsztyna, prosimy o maila na pociag@tpwp.pl
  Jeśli będzie więcej chętnych to postaramy się jakiś transport zapewnić.

 3. AlieNow pisze:

  Pociąg nastawiony tylko dla jadących składem, czy może coś się zmieniło w Waszym podejściu?

 4. Nie zamierzamy z nikim wojować :)
  Ale jak na razie nie nastawiałbym się zbytnio na gonienie samochodem – ponieważ koszty imprezy są bardzo wysokie, szukamy sponsorów. Nie wykluczamy, że któryś z nich będzie chciał powiesić na pociągu swoją reklamę.
  Bez nerwów – decyzję w tej sprawie ogłosimy jak będziemy wiedzieli, że mamy odpowiednią liczbę chętnych na przejazd pociągiem. Jeśli imprezę trzeba będzie odwołać, to i tak nie ma tematu.
  Jak na razie, zachęcamy do rezerwacji miejsc w pociągu. Nie wiadomo, kiedy znów będzie można posłuchać jednocześnie sapania parowozu i stukotu 3-osiowych wózków jednocześnie… ;-)

 5. maly97 pisze:

  Chciałbym się dowiedzieć jaka jest maksymalna liczba osób?

 6. Andrzej pisze:

  Witam !
  Takie pytanie. Czy przewidujecie jakikolwiek hm – catering wagonowy :) :). Z racji długiej trasy i kilkunastu godzin w podrózy pewnie by się przydało !

 7. Anka pisze:

  @Andrzej: Zdajemy sobie sprawę, że podróż będzie długa :) Tak więc planujemy catering :)

 8. posener pisze:

  Witam – to ja poproszę menu cateringu :) – szczególnie dania obiadowe…. a tak na poważnie to czy pociąg w Lesznie poczeka na przyjazd TLK z Poznania – planowy przyjazd do Leszna 6:43

 9. SU45-034 pisze:

  Jeżeli w czasie jazdy na taborze będzie jakaś obleśna reklama, to z miejsca zrezygnuję.
  Nie po to płacę za przejazd 175zł, żeby robić jakąś wiochę. Tego chyba nie było jeszcze na żadnej imprezie odkąd pamiętam!

 10. Spokojnie, nie jest powiedziane, że na składzie na pewno będzie coś wisieć. Ale może dojść do sytuacji, gdzie trzeba będzie wybrać: banner na pociągu (oczywiście zdejmowany na fotostopach) lub dziura w budżecie i odwołanie imprezy. Wtedy wszyscy będą musieli zrezygnować.

 11. Janek pisze:

  Reklama- jeżeli już- wchodzi w rachubę między fotostopami. Chyba że jeden ekstra dla sponsora. Takie czasy i trzeba sie do tego przyzwyczaić jeśli wogóle mają być następne pociągi przy utrzymaniu ceny biletów. „Romantyka” samochodowa w takich układach to już przeszłość. Albo kasa bubu i jazda w pociągu albo szmaty na zdięciach.

 12. Christian Wenk pisze:

  Ich freue mich, dass Sie wieder eine interesante Sonderfahrt anbieten können.
  Besteht wieder die Möglichkeit nur Unterlagen für Autofahrer zu bekommen?
  Viele Grüsse Christian Wenk

 13. TPWP pisze:

  Also die Bahntrasse verläuft vielerorts unmittelbar entlang oder unweit der Straße (bei der Höchstgeschwindigkeit von max.50km/h). Somit sind für Autofotografierer und-filmer wirklich gute Bedingungen gegeben. Daher wird die Möglichkeit bestehen, Informationsunterlagen gegen ein Entgelt am Bahnsteig vor Abfahrt des Zuges zu beziehen.

 14. Andrzej Tomaszewski pisze:

  @posener: Kilka, maksymalnie kilkanaście minut możemy poczekać na TLK z Poznania. Godzina odjazdu naszego pociągu jest na razie orientacyjna – ostateczny rozkład może się trochę różnić.

 15. ŁukaszWMG pisze:

  Błagam, zróbcie wszystko aby żadnych reklam na pociągu nie było. Większość uczestników kręci filmy lub robi fotki z otwartych okien wagonów z gnającym parowozem, a tak straci to kompletnie sens… Ciuchcie retro-express możemy oglądać na większości wąskotorówek, natomiast Wasze imprezy bardzo ceniłem za jakość historyczną i niech tak pozostanie. Wnętrze bipy możecie okleić reklamami do woli, mi to nie przeszkadza, byle chociaż z zewnątrz zachować klimat dawnych lat.

 16. Reklama na zewnątrz pociągu to ostateczność – zgodzimy się na nią jedynie w przypadku gdyby brak zgody skutkował koniecznością odwołania imprezy. Poza tym, doświadczenie mówi, że sponsorzy wolą raczej reklamę skierowaną do pasażerów pociągu niż do saren biegających po okolicznych polach ;-)

  Bądźmy zatem dobrej myśli.

 17. Piter pisze:

  Kolejny raz prośba do organizatorów. Wiele osób kręci filmy. Czy te fotostopy będzie mozna przeprowadzać w sposób filmowy? Tzn czy skład mógłby poruszac się z normalna prędkością a nie tuptać jak mrówka lub w ogóle stać i pozować? Wiem, że dla fotografujących to wszystko jedno. Ale rejstrowanie obrazu to ruch. A jesli pociąg stoi lub człapie, to kiepski film wychodzi. Prosilismy o to wiele razy i czasem udawało się, ale czasem…

 18. @PIter: Zrobimy co w naszej mocy. Weź tylko pod uwagę, że nie wszędzie da się zrobić odpowiednio długi najazd by rozpędzić pociąg do większej prędkości. Na stacjach ograniczają nas na przykład semafory, na szlaku są choćby włączniki od ssp.

 19. Marcin Hewak pisze:

  Zaraz, nie ma już wolnych miejsc?

 20. gonzor pisze:

  No właśnie w kwestii skomunikowania TLK w Lesznie !
  Ewentualnie gdzie w Lesznie polecacie jakiś parking strzeżony by pozostawić auto ?

 21. Janek pisze:

  Pytanie o parking strzeżony bardzo zasadne, jak wiecie dajcie namiar

 22. kos pisze:

  nie ma już wolnych miejsc?

 23. Ania - Wrocław pisze:

  Witam.
  Jeżdżę na imprezy kolejowe od wielu lat i rozumiem wiele pytań do organizatorów. Ale pytanie o parking strzeżony w Lesznie to już przesada moim zdaniem. Szanowni uczestnicy, skoro piszecie posty w tym wątku, to znaczy, że siedzicie czynnie w internecie. Nie łaska samemu sobie poszukać takiego parkingu? Organizatorzy wszystko mają za was załatwiać i podawać gotowe na talerzu? Trochę samoinicjatywy!

  Pozdrawiam.

 24. Janek pisze:

  Uuu, dawno mnie dziewczyna nie obiechała, tym razem słusznie. Najbliższy parking strzeżony pod wiaduktem na Grota Roweckiego , południe od dworca cirka 300m.

 25. NortonEX pisze:

  Strasznie szybko rozeszły się rezerwacje – czy jest szansa, na zdobycie jeszcze dwóch – trzech miejsc? Mój brat ze znajomymi nie zdążyli się zapisać. Istnieje taka opcja, że ktoś zrezygnuje i będzie można ‚wskoczyć’ w jego miejsce?
  Po cichu liczę na jakąś dodatkową bonanzę, ale wiem, że musiałby się zdarzyć cud, żeby udało się doczepić wagon (trzeba być realistą :( )…

 26. Paweł pisze:

  Witam, a czy jak w poprzednich latach będziecie dysponowali jakimiś tanimi noclegami? Bo nie ukrywam w Lesznie nic znaleźć już nie idzie a dojazd z rana 1 maja będzie bardzo utrudniony.

 27. Piotr pisze:

  Noclegu można szukać tutaj – Bursa Międzyszkolna nr 1 w Lesznie, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 11, 64-100 Leszno, tel./fax. 65/5204049.

 28. Paweł pisze:

  Tak tylko się dowiedziałem, że nie przewidują by bursa była otwarta na długi weekend. No chyba, że zbierze się większa grupa osób.

 29. Gonza pisze:

  No i brak miejsc… Szkoda.

 30. Andrzej Tomaszewski pisze:

  Miejsc już nie ma. Na listę rezerwową nie przyjmujemy zapisów, bo nauczeni doświadczeniem poprzednich imprez ustawiliśmy limit na trochę więcej (zakładając pewien margines osób, które zrezygnują). Nie wchodzi w grę doczepienie dodatkowego wagonu, bo i tak ilość osób jest mniejsza niż miejsc siedzących w Bipie (chodzi o sprawne przeprowadzenie fotostopów).
  Nie mamy możliwości zorganizowania noclegów w Lesznie. Specjalnie dla przebywających w Wolsztynie (gdzie wielu uczestników ma już zarezerwowane noclegi w związku z paradą) staramy się zapewnić transport na trasie Wolsztyn – Leszno.

 31. Do tego, co napisał Andrzej T. pozostaje mi tylko dodać, że jeśli ktoś zrezygnuje, formularz rezerwacji miejsc automatycznie pojawi się na stronie. Osoby zainteresowane „wskoczeniem” na miejsce osób rezygnujących z udziału w imprezie prosimy więc o śledzenie naszej strony.

 32. Janek pisze:

  Z ostatnich przecieków wynika że Cargo w ramach rabatu i długofalowej współpracy wyśle do Lubska podwójną trakcję dwójek . Kurrrrdeee, ale będzie impra!

 33. revina pisze:

  Szanowni,
  czy będzie można doczepić się do was (dosiąść) tylko na odcinku Bieniów – Lubsko – Bieniów?
  Wiem, że nie ma miejsc, ale chociaż ten kawałeczek… pliiiiz…
  Aha – prośba o miejsce dla dwóch osób.

  pozdrawiam

 34. matys pisze:

  czy wiadomo o której mniej-więcej pociąg stawi się w Głogowie ?

 35. Andrzej Tomaszewski pisze:

  @revina: Jeżeli pojawią się jakieś wolne miejsca, to będzie można. Na chwilę obecną nie bierzemy nikogo więcej.
  @matys: Nie ma jeszcze ostatecznego rozkładu.

 36. matys pisze:

  @Andrzej Tomaszewski: a jeśli już taki otrzymacie to będzie on w pełni podany?

 37. Filip pisze:

  Jak wygląda sprawa z płatnościami, jeśli ktoś chciałby gonić pociąg samochodem?

 38. Martin76_de pisze:

  Czy wiadomo już jaki teigrek pociągnie ten skład?? Wiem, że wczoraj próbę miał w Chabówce 953 ale już na ubiegłoroczny przejazd zapowiadano Ty42-107 a pojechał Ty2-953. Szczerze to chciałbym tego 107 ujrzeć wreszcie po tylu latach pod parą.

 39. matys pisze:

  Martin76_de: na paradę zapisany jest 953, więc pewnie on pociągnie skład ;)

 40. Andrzej pisze:

  O której godzinie jest wyjazd z Wolsztyna do Leszna autobusem na imprezę?

 41. Tomasz Drzewiecki pisze:

  Odjazd autobusu z parkingu przy ul. Dworcowej (na przeciw sklepu „Biedronka”) planowany jest na godz. 5:15. Ostateczne informacje zainteresowanym osobom przesłane zostaną drogą mailową w najbliższych dniach.

 42. NortonEX pisze:

  Włos mi się jeży po przeczytaniu relacji z przejazdu pociągu specjalnego Chojnice – Gniezno: całą imprezę zepsuło pijane towarzystwo, które zrobiło sobie w bipie ognisko, wyzywało wszystkich i zachowywało się co najmniej jak pseudokibole.
  Mam nadzieję, że Parowozem przez Wielkopolskę będą jechać kulturalni ludzie, ale mam pytanie do organizatorów: czy macie jakieś środki zapobiegawcze przeciwko takim osobom, które nachleją się na umór i będą psuć imprezę innym?

 43. J. Woźny pisze:

  Do @NortonEX
  Pytanie zasadne ale już widze, że zaczyna działać „głuchy telefon” :) Piszesz już o jakimś ognisku, zaraz ktoś napisze, że pociąg się palił…. Z moich obserwacji nie widziałem, żadnej osoby zataczającej się ani pijanej na umór jak już gdzieś czytałem.

  Mówimy o paru incydentach na długiej wyczerpującej trasie (które sa niedopuszczalne) ale część osób nawet jak tam nie była dyskredytuje pociąg jako całość gdzie wiekszośc z 200 osobowej grupy wiedziała po co przyjechała i dobrze – kulturalnie się bawiła.

  Zjawiska opisane z naszej imprezy były zawsze w mniejszej lub wiekszej skali na tego typu imprezach. A, że akurat przekroczono deliaktną granicę to powstała na ten temat dyskusja czego oczekujemy od tego typu imprez. Na pewno (mówię to w imieniu GKD) będziemy starali się wyciągnąć wnioski na przyszłość.

  Zaręczam, że znakomita wiekszość wspomina naszą imprezę dobrze licząc Anglików i grupę z Niemiec (która nie toleruje alkoholu na imprezie).

  Co do imprezy do Lubska to będzie spokojniej bo:
  - towarzystwo będzie „zmęczone” po paradzie,
  - nie jest to dla częsci pierwsza impreza w roku.

  Pozdrawiam (będę też na imprezie) i odpowiem na wszelkie pytania jak było naprawdę :)

 44. No to widzę, że się ciekawe dyskusje zapowiadają ;-)
  Ale do rzeczy: w regulaminie naszych imprez nie ma prohibicji, ale jest napisane, że osoby zachowujące się w sposób wulgarny, obraźliwy, agresywny itd mogą zostać usunięte z pociągu (niezależnie od tego czy zachowują się tak na trzeźwo czy po pijaku).
  Poza tym w każdym wagonie na naszych imprezach jeżdżą organizatorzy, więc ma kto pilnować porządku i jak dotąd nie mieliśmy problemów z pijanymi.

 45. obserwa-tor pisze:

  @ J.Woźny

  Niestety ale muszę potwierdzić to co napisał NortonEX – w bipie grupa z Wrocławia urządziła sobie ognisko i darła ryja na cały pociąg!! A o burdelu panującym na fotostopach to już nie wspomnę – prowadzący je pan Korcz wogóle nie przejmował się nikim ani niczym , byle żeby on miał dobre zdjęcie. Uczestnicy fotostopów ustawiali się gdzie popadnie a reszta musiała puszczać im „inwektywy” żeby zajęli inne miejsca nie kolidujące w kadrze. Oj gdzie te czasy gdy na imprezach fotostopami rządzili panowie Nycz i Cichowicz !!

 46. GTA pisze:

  Aobserwa-tor: Totalne bzdury wyssane z palca. Niestety…

 47. P.B. pisze:

  Ja jeszcze mam pytanie odnośnie fotostopów. Gdzie są zaplanowane postoje i jak długo parowóz będzie w Lubsku.

 48. Miejsca fotostopów są już wybrane, tradycyjna na naszych imprezach broszurka z informacjami dla pasażerów „się drukuje”. Miejsca fotostopów są w niej opisane, tak więc każdy uczestnik imprezy pozna plan fotostopów na jej początku.
  Wszystkie postoje będą możliwie najkrótsze – kilometrów do przejechania sporo (chyba najwięcej z naszych dotychczasowych imprez – nie licząc „Floty” do Szczecina), a szlakowe niskie, więc jeśli chcemy porobić fotostopy to nie ma się co ociągać ;-)

  W Lubsku zaplanowaliśmy parę fotostopów (nietrudno się tego domyśleć ;-) ) i spędzimy tam dokładnie tyle czasu ile będzie potrzebne na ich przeprowadzenie oraz zmianę czoła pociągu.

 49. matys pisze:

  @Michał Pawełczyk
  Znana jest godzina przyjazdu pociągu z Leszna do Głogowa i z Lubska do Głogowa? jeśli tak to mógłbyś podać?

 50. jQ pisze:

  Miałem okazję uczestniczyć w większości imprez organizowanych przez TPWP i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że takiego porządku i dyscypliny nigdzie indziej nie spotkałem.
  1) W każdym wagonie, czy członie Bipy osoby z Towarzystwa w wyraźnie oznaczonych kamizelkach, więc wszelkie próby agresywnego zachowania są gaszone w zarodku.
  2) Każdy z uczestników, na początku imprezy, otrzymuje folder z opisem fotostopów. Można więc na spokojnie zaplanować sobie, gdzie się odbędą, w ilu chce się brać udział itp. Nie ma czegoś takiego, że ilość i miejsce fotostopów zależą od chwilowego widzimisię organizatorów
  3) Jasno i konkretnie ustalone jest, kto prowadzi fotostopy, kto przekazuje polecenia mechanikom, kto odpowiada za porządek na składzie. I na każdej imprezie układ jest ten sam. A organizacji fotostopów to niejedni mogliby się od Filipa uczyć!

  @J.Wozny – skoro zachowanie grupy uczestników łamało regulamin imprezy i zagrażało bezpieczeństwu pozostałych osób (grill w pociągu, agresywne zachowanie pod wpływem alkoholu), dlaczego nie zostali usunięci z pociągu?

Skomentuj

Komentarz© TPWP 2019. Strona używa plików cookies. Polityka prywatności zawiera więcej informacji o cookies. Design & Development: Michał Pawełczyk